alergija (foto:cure.ba)
April je sezona polenskih alergija, koje svake godine pogađaju sve veći broj ljudi. Oni koji su im skloni ne mogu ih zaobići, ali ima onih koji, trudeći se da im alergija brže prođe, rade neke potpuno pogrešne stvari. Evo nekih od njih.
Mit: Neki psi ne izazivaju alergije
Vjeruje se da neke rase pasa, poput pudlice, koji umjesto krzna imaju dlaku, ne izazivaju alergije. Ipak, dokazano je da ne postoji nijedna rasa koja ne izazva alergiju kod onih alergičnih na životinjsku dlaku.
Mit: Dječje alergije su prolazne
Iako postoji mogućnosti da djeca koja imaju alergiju na neku vrstu namirnice u mladosti mogu da je prerastu, to nije univerzalno pravilo. Naime, naučnici su pratili reakcije djece uzrasta 5-10 godina alergične na polen. Dvanaest godina kasnije, više od 90 odsto njih i dalje je imalo tu vrstu alergije.
Mit: Lijekove treba piti čim se pojave simptomi
Nakon pojave prvih simptoma, poput alergijskog rinitisa, kijanja, kašljanja ili astme, sami antihistamini neće pomoći. Imunolozi tvrde da je takve lijekove potrebno uzimati i prije pojave alergije. A ako je alergijska reakcija akutna, potrebni su vam i lijekovi koji će pročistiti disajne puteve.
Mit: Što je dom čistiji, manji je rizik od alergije
Starije generacije su bile u češćem kontaktu s prljavštinom i brojnim mikroorganizmima i njihov imunitet je bio snažniji, objašnjavaju stručnjaci. Dok se polenske alergije najčešće javljaju u pubertetu i kasnijem životnom dobu, alergije na hranu nastaju već u djetinjstvu. Zato svakodnevno usisavanje, čišćenje i dezinfekcija neće smanjiti rizik da dijete oboli od alergije u kasnijem dobu. Ali ako postoji alergija na prašinu ili grinje, svakako je dobro smanjiti izloženost tim alergenima.
Kurir