Trčanje (foto: cure.ba)
Znanstvenici su se u posljednje vrijeme bacili na istraživanje o tome kako sve vježbanje može potaknuti i poboljšati funkcije mozga. Bez obzira na dob, pokazalo se da odvajanje vremena za vježbanje pozitivno utječe na mentalno zdravlje.
Ako vam treba poticaj za vježbanje, donosimo vam nekoliko neuobičajenih načina na koje vježbanje utječe na poboljšanje mentalnog zdravlja i odnosa u vezi te vodi sretnijem životu.
Reducira stres
Imali ste naporan dan u uredu? Prošećite nakon posla ili otiđite u teretanu. Jedna od naj dobrobiti koje donosi vježbanje je oslobađanje od stresa. Znojenje i vježbanje smanjuje stres i povećava sposobnost tijela da se lakše nosi s postojećim duševnim napetostima.
Potiče rad hormona sreće
Trčanje ili planinarenje može biti naporno, ali definitivno vrijedno truda. Tjelesna aktivnost oslobađa endorfin, hormon koji stvara osjećaj sreće i euforije. Istraživanja su pokazala da vježbanje čak može ublažiti simptome kliničke depresije te se preporučuje osobama koje pate od anksioznosti. U nekim slučajevima vježbanje djeluje kao antidepresiv, a samo 30 minuta vježbanja nekoliko puta tjedno može popraviti raspoloženje.
Poboljšava samopouzdanje
Tjelesna kondicija može povećati samopouzdanje te pozitivno utjecati na sliku o sebi. Bez obzira na spol, težinu i dob, vježbanje uzdiže percepciju o vlastitoj privlačnosti. Osim toga, ako se stalno žalite da niste zadovoljni svojim izgledom, riječi vam neće pomoći da nešto postignete – vježbanje hoće!
Uživancija na otvorenom
Kako bi imali još veći poticaj – vježbajte na otvorenom kad je lijepo vrijeme. Vježbanje na otvorenom može još više popraviti vaše raspoloženje. Pronađite trening na otvorenom koji odgovara vašem stilu. Penjanje, planinarenje, veslanje, trčanje, joga u parku… Ako izlazite na sunce tu je i vitamin D, samo ne zaboravite nanijeti zaštitnu kremu.
Poboljšava rad mozga
Razne studije pokazale su da kardiovaskularne vježbe kreiraju nove moždane stanice, takozvana neurogeneza, te poboljšavaju ukupnu učinkovitost mozga. Stručnjaci vjeruju da vježbanje pomaže u boljem učenju, donošenju odluka i općenito razmišljanju.
magazin.hr