Zdravlje

Imala je metastaze po cijelom tijelu, a onda je pristala na eksperimentalnu terapiju: Rak je potpuno nestao, doktori kažu da je ovo budućnost!

Napisao A. K.

Život žene s rakom dojke u terminalnoj fazi spasila je nova, još eksperimentalna terapija, objavili su američki naučnici. Tačnije rečeno, život joj je spasilo 90 milijardi protutijela koja ubijaju ćelije raka, a koje su joj ubrizgali u tijelo.

Judy Perkins su doktori dali još tri mjeseca života, no dvije godine kasnije ona nema ni naznake karcinoma u tijelu. Tim stručnjaka s Nacionalnog instituta za istraživanje raka kažu da je terapija još uvijek eksperimentalna, no mogla bi se prilagoditi liječenju svakog oblika raka, piše “BBC”.

Judy, koja s mužem živi na Floridi, dijagnosticiran je uznapredovali oblik raka dojke koji se nije mogao liječiti konvencionalnom terapijom. Osim primarnog karcinoma dojke, pronašli su joj tumore veličine teniske loptice u jetri i metastaze po cijelom tijelu, prenosi “Jutarnji“.

Oko sedam dana nakon početka terapije, počela sam nešto osjećati, kao da mi se tumor u prsima smanjuje. Sedmicu ili dvije nakon toga tumor je u potpunosti nestao“, rekla je za “BBC”. Prisjetila se prvog rendgena nakon terapije kad je osoblje bolnice “bilo jako uzbuđeno i skakalo naokolo“. Tad su joj rekli da postoji velika mogućnost da je izliječe novom terapijom.

Trenutno uživa u životu putujući po zemlji, planinareći, vozeći kajak, a u iduća dvije sedmice namjerava oploviti Floridu.

Objašnjavajući tehnologiju koju su koristili, naučnici su objasnili da se radi o ćelijama samog pacijenta od kojih se pravi ‘živi lijek‘. Šef hirurgije s Nacionalnog instituta za istraživanje raka dr. Steven Rosenberg rekao je za “BBC”: “Govorimo o najpersonaliziranijoj terapiji koja postoji.

Terapija je još uvijek eksperimentalna i potrebna su još brojna istraživanja i testovi kako bi ušla u širu primjenu. No, funkcioniše tako da upoznaje neprijatelja. Doktori i naučnici genetski analiziraju tumor pacijenta kako bi detektirali rijetke promjene koje rak čine vidljivim za imunološki sustav. U ovom konkretnom slučaju, od 62 genetske abnormalnosti samo su četiri bile potencijalno podložne za napad.

Međutim, imunološki sistem pacijenta već se bori s tumorom i gubi bitku, a gubitke trpe bijele krvne stanice u odnosu na rak. Zato se limfociti uklone iz uzorka krvi bolesnika, u laboratoriju se izlože dodatnoj tvari koja ih pretvara u ćelije ubice i vraćaju se u organizam bolesnika.

Oko 90 milijardi ćelija ponovno je ubrizgano u tijelo 49-godišnje pacijentice, uz još neke lijekove za pojačavanje imunološkog sistema. “Same mutacije koje uzrokuju rak, zapravo su njegova Ahilova peta“, rekao je dr. Rosenberg.

Ovo je priča samo jedne pacijentice i još su potrebna brojna i obuhvatnija istraživanja da bi se potvrdilo otkriće.

Najveći izazov kod liječenja raka imunoterapijom je činjenica da kod nekih pacijenata funkcionira gotovo čudesno, no većini bolesnika ne donosi nikakvu korist.

Sve je još uvijek jako eksperimentalno i tek učimo kako sve to raditi, ali postoji mogućnost da će se moći primijeniti na svaki oblik raka. Pred nama je još puno posla, ali terapija ima potencijala – jedinstveni lijek za svakog pacijenta“, rekao je dr. Rosenberg.

Detalji ovog slučaja objavljeni su u naučnom časopisu “Nature Medicine”.

Komentari

komentara