Zbog toga biste trebali što prije da promijenite svoj navike, jer će one negativno da se odraze na vaše zdravlje.
Ukoliko ste zbog posla primorani da cijelo vrijeme sjedite, onda to uopšte nije dobro.
Naime, dugotrajno sjedenje jedan je od osnovnih razloga zbog koji dolazi do povećanja rizika od iznenadne i prerane smrti.
Evo šta se događa sa našim tijelom dok sjedimo:
- Bolesti srca: Mišići “sagorijevaju” manje masnoće i krv teče usporeno tijekom dugog sjedenja.
- Pojačani rad gušterače: Žlijezda gušterača proizvodi inzulin, hormon čija je funkcija da omogućava “ulazak” šećera u ćelije jer im je on “pogonsko gorivo”.
- Rak debelog crijeva: Kao rezultat duljeg sjedenja mogu se također razviti bolesti poput raka debelog crijeva, dojke i maternice.
- Opušteni trbušni mišići: Kada ne sjedite, trbušni mišići stalno rade jer vas drže uspravnima.
- Poremećaj funkcije kukova: Optimalna pokretljivost u zglobu kuka bitna je za održavanje ravnoteže tijela.
- Slabljenje mišića stražnjice: Mišići stražnjeg dijela zdjelice, koji kontroliraju rad nogu, također slabe zbog dugog sjedenja.
- Loša cirkulacija u nogama: Dugo sjedenje usporava cirkulaciju krvi i uzrokuje nakupljanje tekućine u nogama.
- Krhke kosti: Smanjenjem fizičke aktivnosti kao što su hodanje i trčanje, koji stimuliraju kosti donjeg dijela tijela da budu deblje i čvršće, događa se obrnuti proces.
Preporuke stručnjaka:
Najbolje bi bilo da tokom dana ustanete i malo prošetate kako bi vam se mišići i zglobovi pokrenuli. Dovoljno je da prošetate po kancelariji.
Radite vježbe istezanja barem po tri minute na svakoj strani tijela jednom dnevno. Prošetajte se za vrijeme reklama dok gledate televiziju. Mijenjajte položaj sjedenja i stajanja, prenosi “Novi“.