Istraživanja pokazuju da je svaka šetnja neprevaziđen dar koji možemo da poklonimo svom telu, piše Lovesensa. Najnoviji rezultati studije Američkog koledža za kardiologiju u Orlandu, Florida, pokazuju da svaka žena u menopauzi treba da šeta 40 minuta 2 do 3 puta nedeljno kako bi smanjila rizik od srčanog zastoja.
U ovom istraživanju učestvovalo je 89 000 žena, u periodu dužem od 10 godina. Naučnici su želeli da precizno ustanove koliko često, dugo i kako treba šetati da bismo izbegli ozbiljne kardiovaskularne tegobe.
Stručnjaci ističu da je fizička aktivnost neophodna za zdravlje, ali da je šetanja jednostavna, lagana i pristupačna većem broju ljudi, pa se zato naročito preporučuje kao prevencija od srčanih oboljenja.
Srčani zastoj nastaje kad srce nije dovoljno jako da pravilno „pumpa“ krv kroz telo, a rizik za ovo stanje povećava se s godinama. Tako žene u menopauzi, nakon 65. godine, postaju više ugrožene, dok žene između 75 i 84 imaju veći rizik od žena između 65 i 74 godine.
Istraživanja su pokazala da rizik od srčanog zastoja može da se smanji za 25 odsto ako počnete da redovno šetate, a stručnjaci ističu da već u prvim danima ove lake i pristupačne vežbe žene u menopauzi počinju da se osećaju bolje i imaju više energije.
Pored blagotvornog dejstva na zdravlje srca, šetnja je odlična i protiv gojaznosti. Američki naučnici kažu da je dovoljno ako nekoliko puta nedeljno posvetimo šetnji po 22 minuta i to će smanjiti rizik od opasnog viška kilograma.
Zato, obujte udobnu obuću, družite se sa prirodom i počnite da šetate. Tokom šetnje možete slušati umirujuću ili omiljenu muziku, a možete pozvati i nekoga da vam pravi društvo, pa ćete uz razgovor i smeh zajedno vratiti snagu i energiju i sačuvati zdravlje.
Izvor: Lovesensa