Tromboza je, između ostalog, jedan od glavnih uzroka varikoznih vena. Karcinom, manjak kretanja, višak kilograma, postoperativno stanje i neki lijekovi utječu na stvaranje krvnih ugrušaka te trombozu.
Tromb se najčešće stvara u predjelu zdjelice ili nogu, a može ‘otputovati’ sve do srca, pluća ili mozga. Ugrušak koji dovede do plućne embolije ne mora biti krvni ugrušak, već može biti i zračni mjehurić, mast, djelić tumora ili nešto treće. koliko je god zgrušavanje krvi od krucijalne važnosti kako ne bi umrli od najmanje porezotine, jednako tako može biti i uzrok nevolja.
Upravo zato važno je znati prepoznati simptome, te reagirati na vrijeme.
Najčešći simptomi krvnih ugrušaka su sljedeći:
1. Ukoliko vam je naotečen ekstremitet to može značiti smanjenog toka u ruci ili nozi kojeg je uzrokovala duboka venska tromboza. To je opasno jer je normalno kolanje krvi važno radi opskbljivanja udova kisikom.
2. Ako osjećate grčeve u ruci ili nozi, te su ta bolna mjesta vruća na dodir, vjerojatno je riječ o krvnom ugrušku.
3. Obične modrice su također vrsta ugruška, no obične modrice nemaju oko sebe crvene crte na koje morate paziti. Ako se crvene crte pružaju niz vene i cijeli je predio topao na dodir, trebate odmah tražiti liječničku pomoć
4. Oštra bol u prsima pri dubokom udahu može vas natjerati da prvo pomislite na srčani udar, no možda je riječ o krvnom ugrušku u plućima što pak može dovesti do plućne embolije koja je, ukoliko se ne otkrije u prvih sat vremena, često smrtonosna.
5. Jednako vrijedi i ako niste u stanju duboko udahnuti, ili vam se ‘muti’ u glavi, otkucaji srca su ubrzani i imate osjećaj težine u prsima, to su sve, vrlo često, simptomi krvnih ugrušaka.
6. Ako odjedanput kreneta kašljati (a nemate bronhitis ili prehladu, ili alergijsku reakciju), a kašljenje je popraćeno ubrzanim radom srca, plitkim disanjem, bolovima u prsima ili nekim od već navedenih simptoma, vrijeme je za hitni odlazak u bolnicu.