Rak dojke (foto: cure.ba)
Žene koje rade u noćnoj smjeni imaju više razloga brinuti se zbog razvijanja raka dojke, tvrde danski istraživači. Tačnije one koje rade više od dvije noćne smjene sedmično izložene su dvostruko većem riziku u odnosu na one koje rade danju.
Stručnjaci Danskog udruženja za rak su u svoje istraživanje uključili preko 18.500 žena koje su radile za dansku vojsku između 1964. i 1999. godine. Uspjeli su kontaktirati 210 žena od ukupno 218 koje su oboljele od raka dojke, čije su podatke usporedili s gotovo 900 žena iste dobi koje su također radile za dansku vojsku, ali nisu oboljele od raka.
Žene su odgovorile na detaljan upitnik o svojim radnim danima, korištenju oralne kontracepcije, zamjenskoj hormonalnoj terapiji, sunčanju i sl. Na kraju, rad u noćnoj smjeni povezan je 40 posto višim rizikom od raka dojke. Također, žene koje su noću radile barem tri puta sedmično kroz razdoblje od najmanje šest godina bile su više nego dvostruko izložene riziku od raka dojke.
Izloženost svjetlu po noći ometa stvaranje melatonina, koji se stvara po mraku. Ovaj hormon diktira prirodni ciklus koji upravlja obrascima sna i pomaže omesti tumore. Istraživanja su pokazala kako smanjena razina melatonina (kod ljudi koji su izloženo svjetlu po noći) može pomoći rastu tumora.
“Moguće je da noćne smjene same po sebi nisu jedini uzrok, a noćni rad može povećati vjerojatnost drugih faktora rizika povezanih sa životnim stilom, kao što je nedostatak tjelovježbe. Sve bi žene trebale smanjiti količinu konzumacije alkohola, redovito biti tjelesno aktivne i održavati zdravu prehranu kako bi smanjile svoj rizik od raka dojke”, savjetovala je dr. Rachel Greig iz zaklade Breakthrough Breast Cancer.
Što možete učiniti za svoje zdravlje?
Bez obzira na svoje genetske predispoziciji, postoje određene mjere koje možete poduzeti i na taj način smanjiti svoj rizik razvijanja ove najčešće maligne bolesti žena u svijetu. Procjenjuje se da se svake godine javi 1,1 milion novooboljelih, a umire 411.000 žena.
Budite aktivni, održavajte uravnoteženu ishranu i izbjegavajte debljanje: ove životne navike važne su za zdravlje dojki.
Kratkoročni ciljevi pomoći će vam da zdrave navike postanu dio vašeg svakodnevnog života.
Njegujte zdrav način života kao najbolju moćnost očuvanja zdravlja vaših dojki.
Mnoge tjelesne aktivnosti kao što je brzo hodanje, korištenje stepenica kada god možete, vođenje psa u šetnju, izlaženje iz autobusa jedno stajalište prije uobičajenoga mogu jednostavno postati dio vaših ustaljenih navika. Počnite polako, radeći ono što možete, a onda potražite načine kako bi svakim danom vježbali malo više.
Ne zaboravite uvrstiti nagrade u svoj plan, savjetuje neprofitna organizacija Europa Donna. Za svaki ostvareni cilj počastite se nečim posebnim – filmom, časopisom, novim CD-om… Radite na svoj način! Izaberite aktivnost koja se vama sviđa i onu koja najbolje odgovara vašem načinu života; vježbajte onda kada vama to najbolje odgovara.
Iako studije još nisu povezale određenu hranu sa rizikom od raka dojke, zdrava hrana može pomoći pri očuvanju zdravlja vaših dojki. Uravnotežena ishrana podrazumijeva da svakodnevni unos masnoća ne smije biti veći od 30 posto. Uzimanje visoko kalorične hrane, osobito uz nedovoljno trošenje energije, vodi do povećanog rizika od raka dojke.
Prekomjerna tjelesna težina i tjelesna neaktivnost utiču 25 – 33 posto na nastanak raka dojke. Održavanje indeksa tjelesne mase (BMI) između 18,5 i 24,9 je ključna promjena u načinu života koju žene mogu napraviti da bi smanjile rizik od nastanka raka dojke.
Imati višak kilograma (indeks tjelesne mase – BMI 25 i viši) ili biti pretila osoba (BMI od 30 ili viši) znači imati značajne, dodatne čimbenike koji vode povećanom riziku za razvoj raka dojke kod žena u postmenopauzi.
Ne zaboravite na mamografiju!
Ako imate između 50 i 69 godina, trebali bi obavljati mamografske preglede svake dvije godine, prema programu kojega nudi Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke a napravljen je prema gore spomenutim Europskim smjernicama.
Pitajte svoga liječnika o programu mamografskog pregleda. Upoznajte svoje dojke i razgovarajte s liječnikom odmah čim primijetite promjene.
ordinacija.hr