Hrana (Foto: Cure.ba)
Dr. María Blasco, ravnateljica Španskog nacionalnog istraživačkog centra za rak (CNIO), i njen tim uočili su da miševi koji su od trećeg mjeseca života imali niži kalorijski unos za 40%, imali i smanjeni rizik od karcinoma te poboljšanu motoričku koordinaciju.
Smanjenje kalorijskog unosa dovodi do smanjene brzine skraćivanja telomera (krajeva hromosoma, sastavni dio gena), čime se pridonosi održavanju prvobitne veličine hromosoma te očuvanju genetskog materijala. Dužina telomera direktno je povezana sa smanjenim rizikom od raznovrsnih anomalija genetičkog materijala, a održavanje dužine telomera smatra se ključnim čimbenikom za produženje životnog vijeka te za manji rizik od degenerativnih bolesti.
– Miševi koji su jeli manje imali su duže telomere kao odrasli, te manju stopu hromosomskih anomalija – rekla je dr. Blasco.
Novo istraživanje otvara vrata daljnjim istraživanjima povezanima uz kalorijski unos i dugovječnost sisavaca.
Rezultate ovog istraživanja ne smijemo doslovno preslikavati na ljude jer bismo mogli ozbiljno ugroziti zdravlje.
Žele li održati postojeću težinu, žene trebaju najmanje 1.500 kalorija dnevno, a muškarci oko 2.200 kalorija. Ove se brojke odnose na odrasle ljude koji nisu vrlo aktivni. Osoba koja naporno vježba ili se fizički iscrpljuje na poslu, izgladnjuje se ako uzima samo 2.000 kalorija dnevno.
net.hr