Dijete se počelo netipično ponašati, popustilo je u školi, ne druži se više s vršnjacima ili dosadašnjim krugom prijatelja, razdražljivo je, potpuno je promijenilo ritam spavanja, zamjetan je pad odgovornosti ili motivacije – to su samo neki od znakova za uzbunu svakom roditelju. Nažalost, oni su nerijetko i pokazatelji da su se ostvarile najcrnje roditeljske slutnje: dijete konzumira neku od droga, u početku vjerojatno marihuanu.
Prema podacima centara za prevenciju ovisnosti, gotovo 90 posto hrvatskih adolescenata barem je jednom probalo “travu“.
Iako stručnjaci savjetuju da se u takvim slučajevima, nakon što otvoreno i strpljivo porazgovarate s djetetom, najbolje javiti u najbliži centar za prevenciju ovisnosti koji ima svaka županija i koji provodi testiranja na opijate, roditeljima su na raspolaganju i brža rješenja poput kućnih testova na droge. U Hrvatskoj se oni mogu nabaviti uglavnom u ljekarnama, testira se urin, a baš kao i kod testova na trudnoću, rezultate možete dobiti nakon svega pet minuta. Ovisno o tome na što ste posumnjali, možete nabaviti testove koji utvrđuju prisutnost pet ili više droga (takozvani panel-testovi na pet ili deset droga), ili samo jedne, obično marihuane,piše slobodnadalmacija.hr
Među proizvodima koje testiraju prisutnost droga u urinu najpoznatiji su oni iz serije biognosta. Tako tester abugnost utvrđuje prisutnost marihuane ili hašiša, a u ljekarnama ga možete nabaviti za svega 50,63 kune. Riječ je o jednokratnom testeru, a takvi proizvodi mogu detektirati drogu koja se konzumirala unutar tri tjedna. Doa multignost je test koji registrira prisutnost čak pet vrsta droga: marihuanu, hašiš, amfetamin, exctasy i morfin, a košta 168,75 kuna. Postoje i druge kombinacije, odnosno neki od tih kućnih testova mogu provjeravati prisutnost amfetamina, heroina i kokaina i tako dalje.
Testovi obično izgledaju poput pločica koje se urone u mokraću. Ako je test pozitivan, pojavit će se jedna linija na pločici, a u tom slučaju, kažu upute, rezultat je potrebno potvrditi dodatnim, preciznijim testom. Ako je rezultat negativan, na pločici će se pojaviti dvije linije. Stručnjaci upozoravaju i da uzimanje uzorka urina mora biti strogo nadzirano kako bi se izbjeglo zamjenjivanje ili razrjeđivanje urina.
Uzorak kose
Prisutnost droge možete provjeriti i tako da na analizu odnesete uzorak kose, no u tom slučaju vlas treba iščupati s korijenom. Te su analize dosta skupe, cijena se kreće oko tisuću kuna, a obavljaju se samo u većim bolnicama poput KB-a Zagreb ili u Zavodu za sudsku medicinu KBC-a Split, no ondje djelatnici uzorak uzimaju na licu mjesta. Stručnjaci, međutim, savjetuju da je roditeljima u tim za njih teškim trenucima možda ipak najbolje otvoreno porazgovarati s djetetom, a pomoć potražiti u centrima za prevenciju ovisnosti koji djeluju pri županijskim zavodima za javno zdravstvo.
Savjeti stručnjaka: Ne dižite paniku!
•• provjeravajte u kakvom je dijete stanju čim dođe ‘izvana’ |