Rođena je s pet kilograma težine, a s 11 godina više nije mogla trčati od pretilosti. Jedno se vrijeme mogla pokretati isključivo puzanjem. Nakon jednog moždanog udara morala je prekinuti osnovnu školu.
U međuvremenu je prošlo 25 godina otkad je zadnji put izišla iz kuće, teška je 500 kilograma, tako da ovu Egipćanku smatraju najdebljom ženom na svijetu, piše “Fokus“.
Razlog intenzivnom debljanju je bolest elefantijaza (lat. elephantiasis), koja može biti urođena ili posljedica određenih oboljenja. Kod Iman je ovaj poremećaj nastao kao posljedica oboljenja od crijevnih parazita.
Ova mlada žena je u potpunosti ovisna o svojoj porodici. Zbog prevelike težine, ne može se samostalno ni okrenuti u krevetu. Majka joj svakodnevno pomaže prilikom jela, presvlačenja i higijenskih potreba.
Porodica se apsolutno iscrpila, a ponajviše finansijski, te su se u novije vrijeme za pomoć obratili i predsjedniku Egipta, Abd al-Fattah as-Sisiju.
Uvijek se postavlja pitanje kako funkcionira jedno tijelo koje teži 500 kg.
Jasno je da su sve tjelesne funkcije i organi pod velikim stresom. Unutarnji organi su ekstremno opterećeni, posebice srce, koje mora pumpati velike količine krvi kroz organizam.
Osim toga, ako se tijelo ne (po)kreće jedno duže vrijeme, a u ovom slučaju to je čak 25 godina, onda dolazi i do atrofije kostiju.
Ako bi se ova žena sada nekim čudom ustala na vlastite noge, one to vjerovatno ne bi mogle izdržati, osjećaj je u potpunosti odumro, a kosti bi najvjerojatnije pukle.
Medicinski se smatra kako ljudi koji imaju iznad 130 kilograma tjelesne mase u prosjeku će u najvećem broju slučajeva živjeti 10 do 15 godina kraće od očekivane životne dobi.