Praznovjerje (Foto: Cure.ba)
“Sretni” predmeti
Mnogi od nas vjeruju kako nam određeni predmeti nose sreću pa ćemo tako nerijetko posegnuti za “sretnim” čarapama prije intervjua za posao, ili čak narukvicom koju nam je poklonila naša baka, a koja je i njoj svojedobno osiguravala pozitivan ishod događaja.
Istina: Takvi nas predmeti inspiriraju te podižu nivo samopouzdanja pa se samim time povećava šansa za ostvarenje zadanih ciljeva.
Moć simbola
Vjerujemo da određeni simboli, rituali ili objekti imaju moć. Naprimjer, vudu lutkica predstavlja neku osobu te zbog toga vjerujemo kako postoji određena veza između tog predmeta i te osobe.
Istina: Dokazalo se da je fizička metafora više bitna no što mislimo. Muči li te neki problem, “stavi” ga na papir, a potom u omotnicu koju ćeš dobro zatvoriti. Hutson tvrdi kako na taj način podsvjesno zatvaramo neko problematično poglavlje života koje nas je mučilo.
Um ne poznaje granice
Mnogo ljudi vjeruje kako će ishod događaja biti pozitivniji ukoliko ga budu i pozitivno vizualizirali.
Istina: Vizualizacija zapravo pomaže, ali isključivo kroz povećanje razine optimizma koji nam olakšava dolazak do cilja. Dakle, nećeš dobiti glavni zgoditak na lotu samo zato što si ga vizualizirala. To djeluje isključivo u situacijama gdje samopouzdanje može poboljšati tvoju izvedbu (intervju za posao).
Sve se događa s razlogom
Volimo davati svrhu naizgled besmislenim događajima pa često vjerujemo kako se oni događaju s dobrim razlogom.
Istina: Takvo nam vjerovanje pomaže da se bolje nosimo s lošim situacijama. Dokazano je da ljudi, koji gledaju na negativne situacije kao dio “Božjeg plana”, bolje prihvaćaju neizvjesnost budućnosti te se bolje nose s izazovima.
cure.ba