Maja Milinković (Foto: Cure.ba)
Zbog hapšenja te drskog i neprofesionalnog ponašanja policajca Nermina M., Milinković i Malkoč podnijele su žalbu Unutrašnjoj kontroli MUP-a Kantona Sarajevo.
– Policija me u noći sa 26. na 27. maj ove godine zaustavila u ulici Derviša Numića. Stala sam, a policajac, ne persirajući me, kazao mi je: “Ne radi ti far, daj dokumente i izađi iz auta, vidim da si pila”. Kazala sam mu da nisam pila, na što je on opet drsko kazao: “Hoćeš raditi alkotest”. Zbog njegovog agresivnog tona odbila sam raditi alkotest. Uzeo mi je dokumente i počeo nešto pisati. Pitala sam da li mogu znati šta piše, na što mi je on drsko odgovorio: “Sjedi u auto, vidjet ćeš ti šta ja pišem” – pojasnila je Milinković, dodajući da je s njim bio jedan mlađi policajac koji se nije petljao u razgovor, prenosi Dnevni avaz.
Policajac vrijeđao
Prema njenim riječima, vratila se u auto i sjela. Kada joj je vratio dokumente, Milinković je pitala policajca za ime i prezime.
– Policajac je po zakonu dužan imati identifikacionu pločicu. Kada sam ga pitala da mi kaže ime, odgovorio je: “Nisam ti ja dužan ništa dati” te je digao ruku prema meni i nastavio psovati: “Kurvo jedna, ako te udarim, završit ćeš tamo gdje ti je mjesto, jesi li me čula, droljo”, a potom je bacio papire prema meni i odvezao se. Odnio mi je i vozačku dozvolu. Nikada se nisam osjećala bespomoćnije – kazala je Milinković, koja je pozvala Malkoč jer od šoka nije mogla voziti.
Kada je Malkoč došla, pozvale su policiju da bi se raspitale o proceduri prijavljivanja neprofesionalnog ponašanja policajca. Rečeno im je da će prvo raditi alkotest, a potom uzeti izjavu. Milinković je, s obzirom na to da nije bila pijana, krenula u Policijsku stanicu.
– Automobil smo ostavile na parkingu i krenule pješke prema PU Novo Sarajevo. Po nesreći, srele smo istu patrolu. Milinković je kazala: “Evo te patrole, hajde ti zamoli da ti kaže ime ili broj značke”. Međutim, policajac mi se unio u lice i agresivnim tonom kazao: “Ko si ti, šta si ti?”. Takvu reakciju nisam očekivala i šokirala sam se. Radeći u OSCE-u, pisala sam priručnik kako se policajci trebaju ponašati, a doživjela sam upravo suprotno – kazala je Malkoč, koja je njemačka državljanka i trenutno radi kao politički savjetnik za nevladine organizacije.
Zabranili poziv
Vidjevši da je policajac izgubio kontrolu, Milinković je povukla prijateljicu i rekla: “Hajdemo odavde, ionako ćemo ga prijaviti”.
– Krenula sam za Majom kada sam osjetila da mi neko prilazi sleđa i zavrće ruke. Počela sam vrištati misleći da me je neko napao, a potom sam osjetila lisice na rukama. Policajac me bukvalno bacio na pod policijskog vozila, koje nije imalo prozore, a zatim je lisice stavio i Maji. Isprva sam pomislila da možda i nisu policajci. Zalupio je vrata i čula sam kako govori 13/11, napad na policiju. Bila sam šokirana – ispričala je Malkoč, dodavši da su prilikom ubacivanja i vožnje do stanice obje povrijeđene.
Kada su ih uveli u stanicu, Malkoč, s obzirom na to da je njemačka državljanka, tražila je da pozovu Njemačku ambasadu, a Milinković pozove advokata.
– Iako je to bilo naše pravo, nisu nam dopustili. Tražili su moje ime i prezime koje nisam htjela reći dok ne pozovu ambasadu. Dokumente sam imala u jakni i da su me pretresli, kao što je bila njihova obaveza, našli bi ih. Ostali policajci, ustanovivši da nismo pijane, bili su šokirani što smo uopće tu. Svi su se sklonili ustranu, samo je taj Nermin ostao. Nije nam dao vode, niti da odemo do toaleta – kazala je Malkoč.
Iako su dovedeni oko četiri, do osam sati ujutro nisu im dali da telefoniraju.
– Kada su se pojavili predstavnici Ambasade Njemačke, dali su mi da potpišem papire na kojima piše da sam pretresena kada sam dovedena u stanicu i da prilikom hapšenja nisam povrijeđena. Taj policajac je kazao: “Hajde potpiši to da završim smjenu”. Odbila sam potpisati jer to nije bilo tačno – ispričala je Malkoč, dodavši da su puštene u 9.35 sati, te da su otišle u Hitnu pomoć, a potom u KUM Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu na pregled.
Unutrašnja kontrola
Pošto se to dogodilo u subotu na nedjelju, u ponedjeljak smo otišle u Unutrašnju kontrolu da bismo prijavile ponašanje policajca.
– Kazali su nam da će nas za dva-tri dana zvati na saslušanje, na koje nikada nismo pozvane. Policija je čak dolazila da ispituje komšije o nama. Zastrašivanje, pritisak i ugrožavanje se nastavilo, da bi prije nekoliko dana došlo pismo od Unutrašnje kontrole u kojem nam kažu da se neće provoditi unutrašnja istraga – kazala je Malkoč.
O ovom događaju Malkoč i Milinković obavijestile su i Instituciju ombudsmena.
– Ne mogu da vjerujem da se meni, koja sam, iako u Njemačkoj živim od treće godine, tokom rata lično preko Igmana dovozila lijekove i pakete s pomoći, ovo dogodi. Srušio mi se cijeli svijet. Ovaj, ali i drugi policajci trebaju shvatiti da ne mogu zloupotrebljavati svoje ovlasti – kazala je Malkoč, dodavši da od navodnog napada na policiju, koji je krivično djelo, slučaj je, jer nije bilo dokaza, završio kao prekršajno djelo.
Nalaz KCUS-a o povredama Malkoč
U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu konstatirano je da je Malkoč prilikom hapšenja zadobila povrede oba ručna zgloba, desnog ramena, desne nadlaktice i leđa, uočeno je i više hematoma na stražnjoj strani desne nadlaktice i u predjelu oba ručna zgloba i leđa, kao i posjekotinu na zglobu lijeve ruke.
Milinković je zadobila povrede oba ručna zgloba, te hematome na rukama. Obje su bile u vidno stresnom stanju.
doznajemo