Foto:arhiva
Izgradnja naselja
“Mi ćemo postati njihovi robovi, polako, ali sigurno”, kaže za BBC Adin Bjelak (30), konobar, dok pije kavu u kafiću Balkan Express. Građani Sarajeva, najviše mlada populacija, boje se kako će se dolaskom arapskih investitora promijeniti i kultura te način življenja koji je do sada bio proeuropski. Reporteri BBC-ja ističu kako se u sve većem broju arapskih oaza ne toče alkoholna pića, a omiljeno utočište arapskih investitora i turista je sarajevsko naselje Ilidža. Bogati arapski naftaši svoje investicije usmjeravaju na prostor Federacije BiH, a stotine ulažu ili idućih godina planiraju uložiti u gradnju luksuznih turističkih naselja. Ova planinska balkanska zemlja (BiH) koja je devastirana u ratu od 1992. do 1995., prema pisanju agencije AP, postaje popularno odredište za turiste iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Katara zahvaljujući svojim ugodnim ljetnim temperaturama i gostoprimstvu lokalne muslimanske zajednice. Arapski investitori, privučeni jeftinom cijenom zemljišta i radne snage, grade na tisuće domova i hotela oko glavnog grada Sarajeva i jako puno ulažu u promociju ovog odredišta za turiste srednje klase, kojima turizam BiH postaje jeftinija alternativa za glamurozna naselja u Švicarskoj… Gradnja luksuznih turističkih kompleksa poticaj je i za bh. gospodarstvo koje se još oporavlja od rata i bori s velikom nezaposlenošću koja prelazi 40 posto. U izgradnju turističkih naselja uključene su domaće graditeljske tvrtke koje na taj način osiguravaju dodatna radna mjesta.
Investicije i zarada
“Bh. turizam ima svijetlu budućnost”, rekao je Ahmed Al-Kanderi Jasem, šef Zaljevskoga Estate Companyja iz Kuvajta. Agencija AP ističe kako direktor tvrtke Buroj Property Development Ismail Ahmed u općini Trnovo gradi najveći turistički kompleks u regiji čija se vrijednost procjenjuje na 4,5 milijardi maraka (oko 2,3 milijarde eura). Zbog ovih investicija, mogla bi se promijeniti struktura turističkih posjetitelja, tako da bi idućih godina turisti iz bogatih arapskih zemalja mogli posjećivati BiH u znatno većem broju u odnosu na Nijemce, Austrijance…, koji su do sada bili redoviti gosti. Turistička zajednice Sarajevske županije objavila je podataka kako broj turista iz arapskih zemalja iz godine u godinu raste. Turisti iz Kuvajta, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata neznatno se dulje zadržavaju od ostalih turista, od tri do sedam noćenja, dok je prosjek zadržavanja u Sarajevskoj županiji dvije noći.
– Konkretnih podataka o njihovoj potrošnji nema, no pojedina istraživanja pokazuju kako je to oko 300 KM dnevno, ali mislimo da je taj iznos znatno umanjen, smatraju u Turističkoj zajednici Sarajevske županije. Očekuje se da će arapske zrakoplovne kompanije idućih godina, zbog dolaska svojih turista, otvarati sve veći broj charter linija prema Sarajevu.
novi.ba