Ilustracija (Foto: arhiva)
Kada brzo izlijete svoju nervozu i frustraciju zbog neke banalnosti, da li ste sigurni da ste uopšte nekad rekli ili naveli da on/ona to uradi? Kada se završi sve to i kada uvidite da je partner možda i u pravu, da li se izvinite? Ili samo nastavite po svom i smatrate da je unaprijedmorao da zna takvu stvar? Ako se nađete u toj situaciji, svjesno ili ne, dovodite svoju vezu ili brak u opasnost od sloma.
Gotman i psiholog sa Univerziteta u Kaliforniji Robert Levenson smatraju da je takvo ponašanje, uz konstantnu kritiku, opstrukcijom svakog dogovora i kameni odbrambeni sistem u 93 odsto slučajeva zaslužan za razvod braka. Takav zaključak proizveden je poslije14 godina ispitivanja na uzorku od 79 parova u Sjedinjenim Američkim Državama (od toga je bilo 21 razvod tokom studije), a objavljen je 2002. godine. Takođe, posljednja studija na 373 parova koji su taman ušli u brak otkrila je da će se muž i žena rastati već poslijegodinu dana ukoliko konstantno viču jedno na drugo ili osjećaju kad-kad prezir prema partneru.
Sve je zbog kompleksa superiornosti.
Osjećaj da ste pametniji, bolji ili osećajniji od partnera je prvi znak da vam mišljenje druge strane u tim segmentima nije ni bitno. Štaviše, ne želite ni da budete u njegovoj ulozi da biste razmotrili situaciju.
Profesor Gotman je naveo da je prilikom ispitivanja uvijek bitno šta vi tačno mislite ili osjećate, a da je mnogima mnogo manje bitnije šta osjeća njihov partner. Ukoliko osjetite ovakve stvari kod vas u vezi, ne mora da znači da je vaša veza ili brak na ivici propasti, ali morate da budete svjesni da postoje negativne stvari i da morate da ih otklonite. Ne smete da pustite da to ode predaleko, jer bi se u tom slučaju, nastavilo sa mučenjem sve do prve skretnice gdje bi jedna strana željela promjene.
novi.ba