(Foto: arhiva)
1. Precizirajte i zapišite svoje ciljeve
Naravno da je, za postizanje cilja, korisno da znate tačno šta želite da postignete. Što ste precizniji, to je bolje. Na primjer, zamijenite “Želim više da štedim” sa “Uplaćivaću 5 odsto više za penziju”. Uz to, istraživanja su pokazala da zapisivanje ciljeva povećava mogućnost za njihovo ostvarenje za čak 49 odsto.
2. Finansijski se osigurajte
Za početak možete stvoriti fond za hitne slučajeve sa sredstvima koja će vam “spasiti život” kada izgubite posao ili vam se pokvari automobil. Takođe je dobro da štedite novac za penziju s čim je najbolje početi što ranije.
3. Potreban je plan za koji se možete držati
Teško ćete se držati plana koji je prekomplikovan. Neka bude jednostavan: od mjesečne plate oduzmite fiksne troškove, iznose za štednju i penziju i nemjesečne troškove poput poklona za praznike. Sve što vam ostane možete da potrošite na ono što želite.
4. Razdvojite ciljeve
Razmislite o mogućnosti otvaranja posebnih računa ili podračuna za pojedine ciljeve za koje štedite. Na taj način lakše možete da vidite svoj napredak, a možete i automatizovati doprinose za te račune da ne morate posebno da razmišljate.
5. Pametno koristite bonuse
U slučaju finansijskih bonusa možete da isprobate pravilo 90/10: 90 odsto sredstava upotrijebite za velike finansijske ciljeve, a preostalih 10 odsto potrošite na nešto zabavno.
ljepotaizdravlje.ba