Nevrijeme (Foto: Arhiva)
Ispumpavanje vode
U Ulici Stevana Bulajića, između naselja Starčevica i Obilićevo, voda se probila u nekoliko pomoćnih i garažnih objekata.
Voda je dosta problema izazvala u naseljima Lauš i Bori, a na svim ugroženim lokacijama nalaze se ekipe vatrogasne brigade i komunalnih službi koje rade na ispumpavanju vode.
Ova naselja obišao je gradonačelnik Banje Luke, Slobodan Gavranović, koji je, oko podneva, po dobijenoj informaciji iz Hidrometeorološkog zavoda, naredio da vatrogasna brigada bude u pripravnosti, jer je stiglo upozorenje da bi u Banjoj Luci moglo biti obilnijih padavina tokom dana. On je kazao da sve jedinice vatrogasne birgade i raspoloživa tehnika budu na terenu kako bi se građanima pomoglo da što prije ispumpaju vodu iz svojih objekata.
– Ovo je ogromna količina padavina i kanalizacija to ne može izdržati, tako da se voda izlijeva na saobraćajnice. Takođe, veliki problem nam predstavljaju bujične vode i potoci koji se aktiviraju usljed obilnih kiša, naveo je Gavranović.Nakon što su meteorolozi najavili mogućnost obilnih padavina i u večernjim satima, kao i tokom sutrašnjeg dana, Gavranović je sazvao sjednicu Gradskog štaba za vanredne situacije, koja je održana u Gradskoj upravi u 15 sati. Na sjednici je donesen zaključak da sve nadležne komunalne službe i dio jedinica civilne zaštite budu u pripravnosti, prenosi Fena.
Usljed velikog nevremena u Bosanskoj Kostajnici je došlo do nove bujične poplave, pa se ta općina u samo deset dana našla drugi put pod vodom. Izlile su se riječica Tavija i Bubnjarica, te iza sebe ostavile pravu pustoš. Poplavljeni su vrtić, biblioteka, gradski bisokop i objekti više desetina mještana. Načelnik općine Drago Bundalo je rekao za Radio RS-a da je centrom grada tekla bukvalno rijeka, te nosila drveće, kante, a da je sve podsjećalo na haos.
On je potvrdio da su se na njegov poziv za pomoć odazvali iz Prijedora, Bosanskog Novog, Kozarske Dubice, kako bi njihove ekipe učestvovale u ispumpavanju vode iz poplavljenih područja.
Nezapamćene padavine
Veliko olujno nevrijeme zahvatilo je i Mostar i okolna mjesta. Iako je osvanulo vedro i sunčano jutro, u popodnevnim satima tmurni oblaci nadvili su se nad ovim gradom na Neretvi.
Oko 15 sati počele su padati prve kapi kiše, a malo kasnije uz grmljavinu oblaci su donijeli veliku količinu kiše i grada. Gradske ulice su se za manje od pola sata pretvorile u rijeke, a pješaci koji su se u to vrijeme zatekli vani brzo su se vratili u svoje domove. Bašte ugostiteljskih objekata za čas su ispražnjene, a pojedini dijelovi grada za kratko su ostali bez napajanja električnom energijom. Ovoliko padavina u julu ne pamte ni najstariji Mostarci.
Inače, najave meteorologa nisu ohrabrujuće, jer nas sutra očekuje još nestabilnije vrijeme, a pri tome je za neke regije upaljen narandžasti meteoalrm koji upozorava na veliku štetu i moguće ljudske žrtve, prenosi Patria.
– Sutra će u našoj zemlji prevladavati pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom, lokalnim pljuskovima i grmljavinom. Izraženiji grmljavinski pljuskovi praćeni obilnijim padavinama, jakim udarima vjetra, lokalno i gradom, mogući su u sjevernim, istočnim i sjeveroistočnim područjima Bosne. Poslije podne, u većem dijelu Bosne, padavine slabijeg intenziteta, a u Hercegovini pljuskovi i grmljavina se očekuju poslije podne, kažu iz Zavoda.
oslobodjenje