Magazin

Iako nastojimo smanjiti troškove – U bh. domovima i po pet mobitela

Napisao admin

Psiholozi podržavaju Svjetski dan bez mobilnog telefona, čije se obilježavanje završava danas


Mobitel (Foto: Cure.ba)

Broj korisnika mobilnih telefona u BiH se svake godine povećava, a neka domaćinstva imaju i po pet, pa i više mobitela, a uz to još i fiksni telefon.

Koliko trenutno imamo ukupno mobilnih telefona, nije poznato, ali se zna da smo krajem 2011. godine koristili ukupno 4.127.220 brojeva mobilne i fiksne telefonije, a zna se i da zemlja u kojoj živimo broji oko 3,8 miliona stanovnika.

Iako je prekjuče u svijetu počelo trodnevno obilježavanje Svjetskog dana bez mobilnog telefona, čini se da mnogi bh. građani život ne mogu da zamisle bez ovih uređaja.

“U mojoj kući je ukupno šest telefona, od čega pet mobitela. Supruga, sin i ja imamo po jedan mobilni, a drugi sin ima dva, od kojih je jedan službeni. Pored toga, imamo i fiksni telefon. Razmišljali smo da smanjimo broj uređaja, čime bi se smanjili i naši troškovi, ali mi se čini da je to neizvodivo, jer nam svi ti brojevi trebaju”, kaže jedan Banjalučanin.

U telekom operaterima uvjereni su da će trend rasta broja korisnika mobilne telefonije da se nastavi i u narednom periodu.

“Kompanija ‘M:tel’ trenutno ima oko 1.416.000 korisnika mobilne telefonije.

Kao i svake godine, nadamo se da će zahvaljujući kvalitetnoj ponudi i uslugama taj broj biti još veći, odnosno da ćemo širiti krug prijatelja”, kaže Aida Halilović, portparol “M:tela”.

Koliko imaju korisnika brojeva mobilnih brojeva, iz “Eroneta” do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo uspjeli da saznamo, a u “BH Telecomu” kažu da trenutno imaju 1.493.000 korisnika mobilne telefonije.

“U ovoj godini očekujemo dalji rast broja korisnika mobilne telefonije s obzirom na to da smo u prošloj godini zabilježili rast od 120.000 novih korisnika u ovoj mreži”, ističu u “BH Telecomu”.

No, psiholozi podržavaju Svjetski dan bez mobilnog telefona, čije se obilježavanje završava danas, iako je, po svemu sudeći, malo bh. građana i čulo za ovu praksu u svijetu.

“Komunikacijom putem telefona ljudi se odaljavaju. Da je tako, pokazuje i činjenica da su SMS poruke sve kraće, svedene su na skraćenice. To znači da je takva komunikacija sve siromašnija. Poželjno je druženje, te razgovor ‘oči u oči'”, savjetuje Borislav Zeljić, psiholog iz Banjaluke.

Bportal.ba

Komentari

komentara