10 KM (foto: cure.ba)
Kako nam je ispričala Hazema Burzić, na putu do javne kuhinje Imaret, na stolici je sjedila nepoznata žena i svima njima dijelila po desetku, što su oni sa oduševljenjem primili.
– Ne znam ni ko je, ni šta je, ni odakle je, ali hvala joj gdje čula i ne čula, kazala nam je Hazema.
Tragom ove priča stigli smo i do javne kuhinje. U redu za hranu siromašni građani su pričali o tome kako su dobili po deset maraka.
– Javljaju da su lažne, evo sad nam kažu da moramo sve vratiti, šalili su se međusobno.
Oni koji se nisu zatekli tu, nisu mogli da vjeruju, mislili su da je u pitanju skrivena kamera. Na vratima javne kuhinje stajao je Alen Prošić, direktor Marhameta, i on se šalio sa svojim korisnicima.
– Muhidine, gdje si ti bio jučer kada su se pare dijelile, pitao je jednog čovjeka koji je pristizao, a on, kada je saznao šta je propustio, objesi tužno lice.
Direktor Merhameta nam je kazao da su to bili supružnici, ali nije nam mogao dati njihova imena jer su i sami željeli ostati anonimni. Dobročinstvo koje se ne prikazuje, daleko je vrednije, kazao nam je on.
Tu u javnoj kuhinji, inače, hrani se 250 osoba iz oko 56 porodica. Jedna od redovnih korisnica koju smo zatekli bila je i Esma Hadžić.
– I ja sam od njih dobila deset maraka. Ah, dobro dođoše, šta da vam kažem. Ne, nisu to ljudi iz inostranstva, ne poznajem ih, izuzev što znam da su imali jednu trgovinicu, ali im nije išlo pa su je zatvorili, ispričala nam je Esma.
Doći će opet
U grupi među tridesetak siromašnih čuli smo da je taj bračni par dobrotvora i jednoj starici pomogao jer nije imala ni drva za ogrjev. Također su čuli, navodno, obećanje da će doći opet i da će im ponovo dijeliti po deset maraka.
Međutim, i to bi mogla biti samo jedna od mnogih neutemeljenih priča koje su se poput požara proširile Bihaćem. Zbog priče o dobrotvoru koji svima dijeli po deset maraka, najmanje desetak novih socijalno ugroženih je jučer stiglo do Alena Prošića i tražilo da ih uvrsti u javnu kuhinju, mada su više bili zainteresovani za novac.
oslobođenje