Trudnoća i majčinstvo

Naučnici tvrde – Bolje da rodite stariji, nego mnogo mladi

Napisao admin

Brzina stila života, kao i sve češći problemi u začeću, dovode buduće majke u vrlo nezavidnu situaciju – kasni porođaj.


Trudnica (Foto: Cure.ba)

Naučna istraživanja su dokazala da sa povećanjem broja godina raste i opasnost od raznih komplikacija po dijete. Na sreću, samo zdravlje djeteta nije uslovljeno godinama majke, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u časopisu “Demography”.

Rezultati pokazuju da odrasle osobe čije su ih majke rodile od 35 do 44 godine nisu ništa manje zdrave u svojim 40-tim i 50-tim godinama života nego one čije su majke u trenutku poroda bile stare izmedju 25 i 34godine

Dok je i dalje tačno da su starije majke izložene većem riziku pobačaja ili pojavi Daunovog sindroma kod djeteta, čini se da su trudnoće premladih majki opasnije za zdravlje djece od trudnoće u starijem uzrastu, kaže naučnik s njemačkog “Maks Plank” instituta za demografska istraživanja Miko Mirskila.

Portal Pliva navodi da su naučnici obradili podatke 18.000 američkih majki i djece i uočili da su se zdravstveni problemi podjednako javljali kod odraslih osoba čije su majke bile stare od 25 do 44 godine.

Međutim, odstupanja su uočena u zdravlju osoba čije su majke bile mlađe u trenutku porođaja.

Tako su pet posto više zdravstvenih tegoba imale osobe čije su majke rodile u periodu od 20 do 24 godine, 15 posto više tegoba odrasle osobe čije su majke radjale u periodu od 14 do 19 godina.

Najvažniji faktori za dugoročno zdravlje potomstva pokazali su se stepen obrazovanja majke i broj godina koje je živjela poslije porođaja, što naučnici objašnjavaju lakšim savladavanjem stresa zbog gubitka majke.

cure.ba

Komentari

komentara