Trudnoća i majčinstvo

Nova metoda – Svaki izraz bebinog lica nešto govori – naučite šta! (FOTO)

Napisao admin

Svi su roditelji to prošli… Dijete vam u rukama plače, a vi biste sve dali da vam može reći što nije u redu. Ali što ako vam cijelo vrijeme pokušava nešto reći, ali vi ne znate prepoznati njegov način komunikacije?


Nova knjiga The Blossom Method tvrdi da svako dijete već od rođenja koristi svoje signale komunikacije. Na roditelju je da nauči kako interpretirati svaki gugut, pokret i izraz lica, piše Daily Mail.

U knjizi The Blossom Method, psihoterapeutkinja i stručnjakinja za govor tijela Vivien Sabel tvrdi da svaki izraz može roditelju reći je li dijete gladno, sretno, uznemireno, naduto, želi li se igrati ili mu je do toga da ga mazite.

Svi ti neodoljivi izrazi koje bebe rade s jezikom, ustima, očima i obrvama govore puno više od onoga što mislimo, to je njihov način da nam kažu što im treba, objašnjava.

Vivien je proučavala stotine beba tijekom šest godina kako bi svoja zapažanja stavila u knjigu – uključujući i njezinu kćer Blossom, prema kojoj je knjiga dobila ime.

Tijekom tog vremena stvorila je trostruko načelo – promatrati izraz lica bebe, ponoviti pred djetetom izraz kako biste mu dali do znanja da ste shvatili što govori, a potom i pružiti ono što je tražilo.

Njezine ideje možda zvuče prenategnuto, ali nešto bi moglo biti u tome.

Stručnjakinja za razvoj djece vjeruje da djeca počinju komunicirati puno prije nego počnu izgovarati prve riječi, što je tipično za sedmomjesečne bebe.

‘Dijete je spremno komunicirati od rođenja’, kaže Clare Bolton za Daily Mail. Iznenadit ćete se koliko brzo počinju koristiti pokrete, izraze lica i zvukove da počnu komunicirati – stvar je samo u čitanju znakova.

Vivien Sabel objašnjava da je njezina sposobnost neverbalne komunikacije snažno razvijena u djetinjstvu, jer joj je majka bila gluha, pa je već kao mala djevojčica morala razviti sposobnost prepoznavanja suptilnih varijacija njezinog govora tijela i izraza lica.

Iako svatko može pročitati emocije na licima drugih ili kroz govor tijela – u različitim stupnjevima – Vivien kaže kako mi u potpunosti ne koristimo te znakove. ‘Dok je Blossom odrastala, shvatila sam da sve od brazde na čelu do blagih iskrivljena usta i stavljanja jezika na određeno mjesto ima svoje značenje.’

‘Kad je bila naduta, vidjela sam to prema punoći donje usne. Čim sam prepoznala znakove reagirala sam i podigla dijete, prije nego je postala tužna ili razdražljiva te pri tome oponašala njezin izraz kako bi shvatila da ću joj pomoći.’

GLADNO (slika 1) – Dijete ovdje tek počinje razmišljati o hrani. Jezik je napola isplažen na sredini usne.

SPREMNO ZA PAPICU (slika 2) – Kako bi rekli da su gladni, bebe pogled fiksiraju na majku. Usne su blago napućene, jezik je malo unutra malo vani.

MLIJEKO ODMAH! (slika 3) – Dijete je jako gladno ako su usta otvorena, ruke blizu usta, a jezik isplažen.

NADUTO (slika 4) – Dijete želi spavati, ali ga muči nadutost. To možete vidjeti po punoći usnica i kapcima koji su lagano spušteni.

ZADOVOLJNO (slika 5) – Prema zadovoljnom pogledu u bebinim očima i opuštenim unama možete vidjeti da je dijete sito i zadovoljno

PREPLAŠENO (slika 6) – Širom otvorene oči znači da je dijete iznenađeno i uplašeno. Majke bi trebale oponašati taj izraz pred djetetom kako bi osjetilo njezinu podršku.

VRIJEME ZA ODMOR (slika 7) – To je tzv. ‘mali jezik’ – činjenica da je jezik blago isplažen znači da je dijete tromo i pospano. Opet, majke bi trebale oponašati taj izraz.

ZAIGRANO (slika 8) – Vedar osmijeh i sjaj u očima ukazuju da je dijete čisto, sito, odmorno i spremno za zabavu i igru.

cure.ba

Komentari

komentara