Dijete jede (Foto: Cure.ba)
Šta učiniti da dijete zavoli hranu?
Dragi roditelji, slijedi nekoliko uputa kako da pomognete djetetu da zavoli hranu. Pri tome se naoružajte strpljenjem i vodite računa da je svako dijete jedinstveno i da povremeno promijenite strategiju ako vam se čini neuspješnom.
– Nemojte prisiljavati, prijetiti, ucjenjivati i potkupljivati dijete da bi pojelo ponuđeno jelo. Mi također ne volimo da nam se prijeti ili nas kažnjava. Svaki od tih postupaka može dijete „udaljiti” od hrane.
– Glad je prirodna pojava. Kada dijete kaže „ne” hrani, ponudite ga; ako odlučno odbija, pustite da se još malo igra i da malo ogladni. Ne dozvolite da dijete uoči da nas njegovo odbijanje hrane uznemirava. Budite strpljivi i uskoro ćete vidjeti rezultate. Svaki dan kuhajte ukusne obroke i vjerovatno će se dijete nakon nekoliko dana vratiti za sto da se uvjeri čime su tako roditelji zadovoljni
– Učinite hranu privlačnom. Djeca vole boje, dekoraciju, razne oblike, pa to iskoristite da hranu pripremite uz dobar vizuelni efekt. Narežite salatu u različitim oblicima i pitajte dijete da pogodi šta ste to pripremili. Povremeno promijenite dječiju zdjelicu ili dozvolite djetetu da izabere svoj pribor za jelo.
– Djeca vole hranu u čijoj su priremi na neki način učestvovala. Iskoristite dječiju radoznalost pri kupovini namirnica, dozvolite djetetu da pod mlazom vode opere neko voće ili povrće ili da vam dodaje stvari prilikom pripremanja jela. Dijete će sigurno biti više zainteresovano da jede hranu u čijoj pripremi je učestovalo.
– Vrijeme hranjenja je također bitan faktor, pa postavite ritam glavnih obroka i užina. Kada dijete jede u predvidljivo vrijeme, u tom periodu će biti dovoljno gladno da pojede puniji obrok, uz uslov da između obroka nema grickalica i slatkiša.
– Djetetov izbor hrane pa i obrazac unosa hrane u najvećoj mjeri ovisi o tome kako se prema hrani ponašaju roditelji. Ako tata ne voli kupus, špinat, grašak, junetinu i slično, male su šanse da će dijete sa radošću jesti ove namirnice. Upravo radi toga, porodični jelovnik treba biti šarolik i pružati mogućnost izbora, što dijete voli.
– Djetetu ne nudite velike porcije hrane, radije dajte manje i servirajte još jednu porciju, ukoliko dijete želi. Većoj djeci dopustite da sami stavljaju hranu u tanjir, pa će tako naučiti koliko mu je potrebno da bi se zasitilo.
– Raznovrsnost namirnica na porodičnom stolu može zainteresirati djete da proba nešto novo. Zato jedite zajedno sa djecom kad god je to moguće i zajedno provodite prijatno i ugodno vrijeme, pružajući djetetu pozitivan primjer konzumacijom raznih vrsta namirnica. Oprez! Ako vaše dijete kroz duže vrijeme jede lošije i slabije napreduje, obratite se pedijatru.
cure.ba