Beba u automobilu (Foto: Cure.ba)
Najgora opcija je držati dijete u krilu, jer bez obzira na to koliko ste dobar vozač, nezgode se ipak dešavaju.
Kako odabrati odgovarajuće sjedište
Sjedišta se dijele u kategorije prema težini djeteta. Osnovna podjela je na šest grupa: kolijevke za bebe, sedišta za djecu do 10 kilograma, sjedišta za djecu do 13 kilograma, za djecu od devet do 18 kilograma, od 15 do 25 kilograma i od 22 do 36 kilograma. Da ih ne biste kupovali na svakih šest mjeseci, na tržištu se najčešće mogu naći kombinovana auto-sjedišta od 0 do 18 i od 9 do 36 kilograma, a ponekad i u nekim drugim kombinacijama.
Za bebe je karakterističan takozvani fetus položaj, pa optimalno rješenje predstavlja sjedalica u obliku nosiljke sa ručkom. Za vožnju automobilom neophodan je i fiksator nosiljke. Takav vid vožnje pogodan je za djecu težine do 13 kilograma, to jest za uzrast do dvije godine.
Mjere bezbjednosti
Nikad nemojte kupiti ni koristiti auto-sjedište koje nema atest! Za njih jednostavno ne možete biti sigurni da će djetetu pružiti zaštitu u slučaju sudara. Prepoznaćete ga po narandžastoj naljepnici s oznakom ECE R44. Ista preporuka važi i za uputstvo koje prije postavljanja treba detaljno proučiti.
Druga važna stvar je da sjedište možete dobro učvrstiti! Ukoliko ne možete, nemojte ga kupiti. Ako sjedište ne smijete da isprobate u automobilu prije kupovine, obavezno se osigurajte da ga možete vratiti naknadno, ako nakon kupovine ustanovite da vam ne odgovara.
Novo ili polovno
Ako se odlučite za polovno auto-sjedište, uvijek ga nabavite od pouzdanih i vama poznatih osoba. Osim toga, obavezno provjerite sve dole navedeno! Ukoliko samo jedan od uslova nije ispunjen, auto-sjedište nemojte koristiti!
• Ima li auto-sjedište atest?
• Da li je mlađe od 6 godina?
• Da li je bilo u sudaru?
• Ima li uputstvo proizvođača za korištenje?
• Da li ima sve originalne dijelove i u dobrom je stanju?
• Može li se čvrsto postaviti u automobil?
cure.ba