osmjeh djeteta (foto:cure.ba)
Jasno, suvremeni pogled na bolest nije primarno okrenut liječenju bolesti, iako je to važno, već prevenciji u čemu je potrebna usklađena akcija zdrastvenih radnika, odgajatelja i prosvjetnih radnika, ali prije svega roditelja. Opće je poznata činjenica da je lakše od početka uspostaviti pravilnu naviku nego kasnije ispravljati nezdravu.
Briga za zdravlje počinje još u trudnoći, da bi se nastavila još većim intenzitetom nakon rađanja. Ona uključuje prehranu, prehrambene navike, higijenu i redovite preglede. Neadekvatna prehrana, posebno s puno rafiniranih ugljikohidrata, uz neodgovarajuće higijenske navike, glavni je uzrok sve većeg porasta karijesa u djece. Zdravlje nas odraslih ovisi o nama samima, dok zdravlje djetetovih zubiju ovisi o brizi roditelja. Zato ako želite da vaše dijete ima više veselja nego briga i boli sa zubima, morate početi odmah brinuti o njima.
Zbog toga ne zaboravite!
1, Dojite dijete što duže! Dojenje je najbolji način prehrane o poticaj za pravilan razvoj čeljusti i zubi.
2. Mliječne zube valja čuvati i njegovati! I danas postoji uvriježeno mišljenje da mliječne zube nije potrebno liječiti, jer će ionako ispasti. Međutim, ovi zubi iako im je vijek trajanja kratak – imaju višestruko važnu funkciju. Oni čuvaju mjesto za svoje nasljednike, omogućuju normalan rast i razvoj čeljusti, omogućavaju dobro žvakanje (a dobro sažvakana hrana je preduvjet za dobru probavu). Osim toga zubi sudjeluju u stvaranju mnogih glasova te omogućavaju jasan i razumljiv govor. O zubima konačno ovisi i estetski izgled, što opet doprinosi pravilnom psihičkom razvoju djeteta.
3. Spriječite dijete u nepodesnoj navici dudanja prsta, radije mu dajte anatomsku dudicu.
4. Zubni karijes je bolest prljavih zubi, a uzrokuju ga bakterije iz plaka i šećeri iz hrane.
5. Perite zube djetetu, jer čisti zubi su zdravi zubi, ali nemojte pretjerati s četkanjem kako ne bi oštetili zubnu caklinu.
6. Naviknite dijete na nezaslađenu hranu. Ne umačite dudicu u šećer. Zapamtite, bez šećera nema karijesa!
7.Osobito čuvajte prvi trajni kutnjak koji niče u šestoj godini života (kod nekih i ranije). Ne niče prvo sjekutić, kao u mliječnom zubalu, nego iza mliječnih zubi, niče prvi trajni kutnjak. Pazite! Taj zub nema prethodnika u mliječnom zubalu. Zbog toga ga roditelj često zamjenjuje s mliječnim zubom, pa se začude kad čuju da je to trajni zub. I upamtite, to je najvrijedniji zub! On utječe na postavu svih trajnih zuba, koji kasnije niču.
8. Zdravlje zubi djeteta ovisi o Vašoj brizi! Liječnik stomatolog će rado tu brigu s vama podijeliti – obratite mu se s povjerenjem.
9. Već od druge godine života redovito vaše dijete vodite stomatologu, na kontrolu najmanje 2 puta godišnje.
Znajući koliko su važni zdravi zubi za općenito zdravlje organizma, a uz to, ne baš nebitno i za estetski izgled, pogotovo u mladenačkim godinama, postavlja se imperativna potreba za odgovarajućim odnosima u prevenciji i liječenju, jer slobodno možemo reći da su zubi svojevrsni indeks kvalitete zdravlja i života.
cure.ba