Ovaj skandalozan slučaj maloljetničke trudnoće u Srbiji uznemirio je zaposlene na gonekologiji u “Frontu”, koji kažu da je tužno vidjeti dijete u takvoj situaciji, piše “Kurir“…
“Primljena je u subotu. Došla je u pratnji roditelja. U 38. je sedmici trudnoće i za dvije sedmice bi trebalo da se porodi. Zasad je sve u redu, jedino što je djevojčica uplašena! Ona je još uvijek dijete! Njeni prijatelji idu u sedmi razred i igraju se, a ona treba da postane majka. Otac djeteta ima 15 godina”, kaže izvor iz “Fronta”.
Inače, prema zvaničnoj statistici, tokom 2015. godine u Srbiji 2.293 maloljetne djevojčice su rodile, a njih 25 je bilo mlađe od 15 godina! Istovremeno, 631 je odlučila da bebu ne zadrži i izvršila je abortus, dok su dvije bile mlađe od 15 godina.
Direktorica GAK “Narodni front” dr Snežana Rakić podsjeća da je taj broj u Srbiji sigurno veći, jer zvanična statistika ne pokriva privatne klinike, u kojima se takođe vrši prekid trudnoće i koje su upravo zbog toga i “popularne”.
Na svake dvije godine
“Ono što se može vidjeti u praksi je da broj takvih trudnoća raste. Ipak, među njima je najviše onih koje ostanu u drugom stanju u kasnijim tinejdžerskim godinama, odnosno u 17. i 18. godini”, navodi dr Rakić.
Što se tiče trudnoća devojčica od 12, 13, 14 i 15 godina, ona kaže da se u “Frontu” jedan takav slučaj dogodi svake dvije godine, odnosno na svakih 14.000 porođaja.
Visokorizične trudnoće
“Ovakve trudnoće nose i mnogo veće rizike za majku i bebu, jer mladi organizam nije u potpunosti prilagođen trudnoći. Međutim, maloljetne osobe ne mogu ništa da odluče bez saglasnosti roditelja, a često kriju trudnoću ili zbog neiskustva kasno i saznaju da su u drugom stanju, pa abortus nije opcija”, ističe dr Rakić.
Zorana Mihajlović, predsjednica Koordinacionog tijela za rodnu ravnopravnost i potpredsjednica Vlade Srbije, kaže da nezvanični podaci pokazuju da u Srbiji ima i do 16.000 maloljetničkih trudnoća godišnje:
“U 90 posto slučajeva te trudnoće su neželjene, što dalje utiče na zdravlje tih djevojčica. One jednostavno u tom uzrastu nisu ni psihički ni fizički zrele da postanu majke. I dječake i djevojčice moramo da naučimo odgovornom se*sualnom ponašanju. Nema tu mjesta stidu, sramoti ili bilo čemu drugom, jer ovde je u pitanju zdravlje naših najmlađih.”