Ulaskom Hrvatske u Europsku, državljanima BiH koji imaju i hrvatsku putovnicu omogućene su značajne olakšice za stjecanje radnog odnosa u zemljama EU. Budući da su liječnici i medicinsko osoblje zanimanja koja su najtraženija, mnogi iz navedenih struka svoju su sreću odlučili potražiti u nekoj od zemalja članica,piše
pogled.ba
Pa tako i naša sugovornica koja je nakon završetka Medicinskog fakulteta na Sveučilištu u Mostaru kratko radila u SKB Mostar, odlučila se novi posao potražiti u Švicarskoj i to, kako navodi, zbog financijskih ali i privatnih razloga. Mlada liječnica, koja je zatražila anonimnost, za Pogled. ba otvoreno govori o iskustvu rada u Mostaru i u Švicarskoj. Najveću prednost rada u Švicarskoj navela je organiziranost u svim poljima pa tako i u zdravstvu.
”Kad sam tek došla u Švicarsku prva poteškoća s kojom sam se susrela bila je jezik koji nisam poznavala. Kolege i osoblje u bolnici spremni su pomoći i jako su ljubazni, a to su super uvjeti za zdravu i produktivnu radnu atmosferu. Traže više znanja i veći pritisak za one koji nemaju iskustva, te tako mnogi i ne izdrže pa nakon kratkog vremena vrate u matičnu zemlju. S druge strane, uvjeti rada u mostarskoj bolnici ovise od odjela na kojem se radi, pa tako je na nekim veći pritisak na mlade liječnike, dok su na nekim drugim starije kolege susretljivije i tolerantnije. Izuzetak kod nas je Centar urgentne medicine gdje se zbog hitnih intervencija mladi specijalizanti susreću s većim pritiskom i odgovornošću, dok recimo oni kojima je prvo radno iskustvo bilo u Domu zdravlja često su se žalili na monoton posao. Radno vrijeme u Mostaru je fleksibilnije, što u inozemstvu i nije slučaj, budući da se radi 10 sati, ponekad i više. Međutim, svaki prekovremeni sat je plaćen ili se kompenzira uzimanjem slobodnih dana. Plaće u Švicarskoj su redovite i ne morate razmišljati o tome hoćete li i kada ćete ju dobiti, što mi se događalo dok sam radila u Mostaru. Također, plaće su neusporedivo veće nego u BiH, pa tako primanja liječnika specijalizanta su oko pet tisuća franaka, dok specijalisti zarađuju, naravno, i više. Ali, veće plaće znače i veće troškove”, života- priča mostarska liječnica, koja je trenutačno specijalizant interne medicine u jednoj švicarskoj klinici. Kako dodaje, što se tiče samih specijalizacija, i tu je velika razlika, jer specijalizanti u Švicarskoj prvo dvije godine provedu u manjoj bolnici, a nakon toga u većoj kliničkoj bolnici, gdje uglavnom prođu većinu odjela, pa se potom odlučuju u što se žele usmjeriti. Pojašnjava da u Švicarskoj specijalizacija nije vremenski određena, niti je ugovorom vezana za jednu bolnicu, tako da ima specijalizanata koji specijaliziraju po 10 godina, što opet ovisi od svakog osobno. Parola je jednostavna: Koliko se angažira i trudi, toliko se i ostvaruje!
Na pitanje što poručiti mladim liječnicima koji su u dilemi ostati ili otići iz Mostara, naša sugovornica tvrdi kako je konkretno u Švicarskoj jako lijepo raditi te da je čovjek zadovoljan na kraju dana, ali ipak socijalni i obiteljski život jako ispaštaju.
”Pa zato, ako su vam draže duge mostarske kave i slobodno vrijeme, Švicarska možda i nije izbor za vas, ali oni kojima je važnija dobra zarada, onda dolaze na pravo mjesto”, zaključuje mlada liječnica. – See more at: http://www.pogled.ba/clanak/mlada-lijecnica-nakon-odlaska-u-svicarsku-nedostaju-mi-duge-mostarske-kave-i-obitelj/107100#sthash.l9mfqHcm.dpuf