Sretna žena (Foto: Cure.ba)
Govornici koji se smiješe:
1) Osjećaju se bolje
Kada se smiješite, mišići lica koje pritom koristite mozgu šalju signal. Zato, kada se smiješite osjećate se bolje. Prema nekim istraživanjima, osmijeh pruža bolji osjećaj sreće od čokolade.
2) Ne izgledaju dosadno
Kada smo ozbiljni naša usta izgledaju kao ravna crta ili su kutevi usana spušteni, što nam daje prilično čangrizav izraz lica. A to je dosadno.
3) Lakše sakrivaju što zapravo misle
Bezazleni smješak odlična je maska, posebno kada ste usred pregovora. Svi će se pitati što zapravo mislite, jeste li dobre volje, ljuti, tužni ili nešto treće? Ako ne znate kako se smješkati u ovakvoj situaciji, neka vam kao inspiracija posluži slavna Mona Lisa.
4) Zanimljivija su pojava
Koliko ste uspješan govornik ovisi o tome kako vas publika doživljava. Ne treba posebno naglašavati kako govornici sa smješkom na licu ostavljaju puno bolji dojam. Smješkanje vas čini uglađenim, dopadljivim i kompetentnim.
5) Izgledaju bolje na fotografijama ili video snimkama
Jeste li se ikada razočarali kada ste ugledali fotografiju ili video svog predavanja i zaključili da djelujete ljutito, zbunjeno, tužno ili namrgođeno? Smiješite se. I to u svakoj mogućoj prilici. Neka to postane vaša navika, uobičajeni izraz lica.
6) Dobivaju pozitivnije reakcije od publike
Istraživanja pokazuju kako je teško ostati namrgođen ako gledamo u nekoga ko se smješka. Smješkanje je naprosto zarazno.
7) Manje stresa za vrijeme govora
Smješkanje smanjuje krvni tlak, popravlja raspoloženje i smanjuje hormone koji potiču stres, kao što su kortizol, adrenalin i dopamine. Zato, ako držite govor, neka dio vaše pripreme bude i smješkanje 10 minuta prije samog predavanja. Sretno!
cure.ba