Ljutnja (Foto: Cure.ba)
No bijes je destruktivna emocija i morate je naučiti kontrolisati. Pa kako se nositi sa situacijama koje bi vam uobičajeno digle živce? Donosimo nekoliko savjeta.
Budite ljubazni i puni poštovanja
Niko ne voli da ga se maltretira. No kada ste ljuti lako je puknuti i razgovatati tonom koji je jednostavno neprofesionalan. No u poslovanju nije uvijek presudno kako nešto kažete već što kažete. Na primjer, ako neko propusti rok i vi morate riješiti problem, odlučan ali ljubazan ton je jednako učinkovit kao i psovke. Uvijek budite puni poštovanja i ljubazni. I tako možete biti odlučni.
Ne donosite odluke ljutiti
Kada ste bijesni vaša pretpostavka je zamagljena, ne razmišljate jasno. Ne popustite emocijama i razmislite prije nego što poduzmete nepromišljene korake. Uzmite sebi vremena da se smirite i hladno procjenite situaciju. Tada donesite odluke.
Budite upoznati sa svim činjenicma prije no što djelujete
Često čujete samo jednu stranu priče i stvorite mišljenje o nečemu na osnovu toga. To je vrlo opasna navika budući da uvijek postoje dvije strane svake priče. Upoznajte se s obje strane prije nego što donesete odluku. Odluka koja je donesena na osnovu samo 50% činjenica ima samo 50% šanse da bude ispravna.
Ne psujte
Psovke umanjuju kvalitetu svake diskusije i mijenja ton rasprave na loš način. Osim ako ste stand-up komičar trebali biste izbjegavati psovanje na radnom mjestu pod svaku cijenu.
cure.ba