Posao ( Foto: Cure.ba )
1. Ne kriviti globalnu krizu za vlastiti neuspjeh
Svaki prekid posla duži od 6 mjeseci ne da se sakriti u životopisu, i logično je da na svakom intervjuu menadžera pitaju intervjuu zašto je izgubio prethodni posao. Razlog je dvojak: od nekoga na visokoj poziciji se očekuje da predvidi situacije i promjene u ekonomiji i da se prilagodi kako bi izvukao svoj odjel, tvrtku ali i sebe osobno. Tu odgovor o iznenadnoj krizi u sektoru ili gospodarstvu jednostavno nije zadovoljavajući. Drugi je razlog zašto treba očekivati pitanje o prekidu karijere je što ispitivači očekuju dobro artikuliran odgovor koji nije temeljen na optuživanju “nekog trećeg”, bilo nadređenog u tvrtki ili lošu sreću.
2. Ostaviti dojam da niste “ispali iz igre”
Dobro pripremljen kandidat će, bez obzira na vrijeme nezaposlenosti, uvjeriti ispitivače na poznaje izazove, trendove i probleme kroz koje struka prolazi i da promišlja o rješenjima. Prihvaćanje svake prilike i za volontiranje, odnosno poslove za koje znaju da neće biti plaćeni, dokazat će potencijalnom poslodavcu kako je kandidat svjestan potrebe da stalno usavršava vještine ali i volje da troši vrijeme za osobni razvoj bez naknade.
3. Naučiti prikriti nervozu na intervjuu
I u situacijama kada su bez posla ostali ne svojom krivnjom, jasno je da će svaki menadžer početi sumnjati u svoje sposobnosti. Na intervjuu to nikako ne treba pokazati, no teško je suvislo i pametno odgovarati na pitanja a istovremeno paziti na “govor tijela” koji odaje nervozu. Najbolji je savjet vježbati uz trenera, odnosno pronaći iskusnu osobu iz sektora ljudskih potencijala koji će pomoći u svladavanju treme.
4. Otkaz i gubitak posla ne smiju biti predmet šale
Izuzetno su rijetke situacije u kojima bi se kandidat mogao usuditi šaliti na račun prethodnog otkaza i razdoblja nezaposlenosti, jer ne poznaje ispitivače i ne može predvidjeti imaju li oni isti smisao za humor. Čak i da odgovore smatraju duhovitim, teško da će odgovoran posao povjeriti nekome tko se šali s ozbiljnom situacijom i tako zapravo krivnju prebacuje na druge.
cure.ba