Novac (Foto: Cure.ba)
Pravilo 1 Štednja za stare dane
Predvidite odlazak u penziju sa punih 65 godina. Uz najbolje želje da poživite “još toliko“, realan savjet je da izračunate koliko smatrate da će vam biti potrebno na mjesečnom, zatim godišnjem nivou i da tu svotu pomnožite sa 15. Super što ste cijelog života izdvajali za penziju, ali taj sistem je pomalo nesiguran. U mnogim razvijenijim zemljama je propao, pa nema razloga da se oslanjate samo na njega. Novac koji ste uštedjeli sada možete barem djelimično uložiti u neke od sigurnijih akcija na berzi ili državnih obveznica, kako vam inflacija ne bi pojela ono što ste za budućnost obezbijedili. Najbolji finansijski analitičari savjetuju da barem polovinu novca ulažete u dionice preduzeća koja dobro stoje, kao i da svake godine revidirate politiku ulaganja kroz savjete sa vašim berzanskim posrednikom. Na nama je da ih poslušamo.
Pravilo 2 Ne prelaziti crvenu liniju zaduživanja
Narodna banka nije iz bahatosti prije nekoliko godina postavila ograničenja zaduživanja u visini od 30% od plate. Učinili su to kako bi nas spriječili da se prekomjerno zadužujemo po osnovu kredita, kartica ili lizinga. Naravno da možete nadmudriti centralnu banku u dogovoru sa vašim bankarom, ulazeći u “dozvoljene minuse“, karticama sa samo 5% obaveze mjesečne otplate i sličnim. Ako samo realno razmislite da vam kartica gdje samo 5% od limita morate da mjesečno vraćate, a gdje je mjesečna kamata gotovo jednaka tom procentu, shvatate da ćete jednom potrošeno – vraćati zauvijek. Bukvalno.
Pravilo 3 Četvrtina primanja ide na stambeni prostor
Američka pravila kažu da je 28% maksimalni iznos koji realno možete izdvajati mjesečno za prostor u kome živite. Naše banke je još šire ruke, i ide do čak 50%, ali računajući u to i sve druge kreditne obaveze. Mi kažemo četvrtina, uključujući sve prateće troškove – rata kredita, osiguranje, hipoteka. Četvrtina je dovoljno mali iznos da vam neće poremetiti planove, kao i neplanirane troškove, a opet dovoljno značajan da budete svjesni “višeg dobra“ koje proizilazi iz ljepote “svog na svome“. Sve preko toga bi vam zasigurno poremetilo planove i želje vezane za ljetovanja, zimovanja.
Pravilo 4 Pažljivo častite sebe
OK, svi želimo novu odjeću za novu sezonu, nove cipele uz novu odjeću, možda i novi auto da nam uz sve to ide, ali – čovek lako pretjera. Finansijski savjetnici bi vam rekli, da ako već na stambeni prostor izdvajate četvrtinu zarade, na luksuze izdvajajte maksimalno još četvrtinu te četvrtine. Ponovo se javlja logička matematika – dovoljno malo da ne preoptereti, a dovoljno mnogo da značajno kažete sebi – da, vredilo je svaku paru. Surovo? Zahvalićete nam kada na kraju godine otkrijete da ste uštjedeli znatno više nego što ste planirali.
Pravilo 5 Ulažite na sigurno
Kada pogledate dijagrame rasta i pada određenih akcija na berzi, trebalo bi da vam bude savršeno jasno da što je kriva ekstremnija – to je ulaganje rizičnije. Kada ulažete novac na berzi, poželjno je da dobar dio povjerite u “sigurne ruke“, kupujući državne obveznice sa garantovanom kamatom i jasnim rokom dospeća. Kada trgujete akcijama firmi, ukoliko nemate insajderske informacije, poslušajte tog savjetnika koga ionako plaćate i potražite firme za koje ste svakako čuli i čiji vam brend uliva povjerenje. Sva dosadašnja iskustva, poput skorašnjeg sa internet firmama, pokazala su da svaki vrtoglav rast pre ili kasnije mora biti prekinut. Na vama je da znate kada da se povučete. A ako ne znate, čovek sa naočalama koji sedi preko puta vas u kancelariji brokerske firme vjerovatno zna bolje.
Pravilo 6 Razuman rok otplate automobila
U današnje vreme niko ne očekuje od vas da izbrojite do posljednje novčanice cjelokupan iznos koštanja vašeg novog ljubimca, ali budite realni kada birate period otplate. Sve preko pet godina je potpuno besmisleno, iz više razloga. Kao prvo, platićete gotovo dvostruku vrijednost nečega što ste možda impulsivno poželjeli. Nakon toga, taj isti ljubimac bi na kraju dugog perioda otplate vredio možda tek četvrti dio onog što ste u njega uložili. A kao posljednje – poželjećete nov automobil vrlo uskoro, budimo realni.
Pravilo 7 Štedite za obrazovanje djece, ali u normalnom obimu
Ako već imate plan da juniora šaljete na fakultet, i ako ste već izračunali da bi vam za idealne četiri godine studija za taj poduhvat trebalo nekoliko hiljada eura, slobodno poduhelite iznos na trećinu. Nema razloga da štedite uzalud. Zašto? Trećinu školarine studenti često pokriju sami, kroz razne konkurse, budžete i slično, dok preostalu trećinu lako možete pokriti iz tekućih troškova i pozajmica, ili već pomenute četvrtine četvrtine. Mnogo je razumnije da će sinčić ili kćerkica tokom studija nešto raditi kako bi pokrili makar svoje troškove, a vaš budžet svakako olakšali.
cure.ba