Tražiti posao (Foto: Cure.ba)
1. Zamolite prijatelje ili poznanike koji se bave zapošljavanjem ili menadžerskim poslovima da ocijene vašu zamolbu i životopis te vam realno i bez okolišanja kažu kakvi su.
2. Iste te prijatelje ili poznanike pitajte da vas intervjuiraju za vježbu i da pritom također budu iskreni.
3. Kad na webu pronađete zanimljiv oglas za posao, ne odugovlačite do zadnjeg dana i prijavite se na oglas odmah. Potrudite se odmah pronaći prijatelja, znanca ili bivšeg šefa koji će vam dati preporuku i reference.
4. Budite pažljivi pri slanju otvorenih molbi i životopisa – ne šaljite ih baš svakom koga poznajete.
5. Prilikom slanja životopisa pazite da budete tačni i specifični kad se radi o imenu, adresi i vrsti posla određenog poslodavca.
6. 80 posto vremena tražite posao uživo i budite u interakciji s drugim ljudima, a 20 posto vremena odvojite za traženje posla na webu.
7. Morate biti otvoreni za istraživanje puno različitih opcija jer zanimljiva prilika može postojati i tamo gdje nikad ne biste rekli da je ima.
8. Preispitajte vaše stvarne finansijske potrebe tako da možete biti otvoreni i za poslove za koje ćete biti manje plaćeni a svejedno će vam to biti dovoljno.
9. Razmislite hoće li neki posao biti samo loša zamjena za ono što stvarno želite (u istoj ili drugoj firmi), jer uvijek postoji mogućnost da se stanje na tržištu rada popravi.
10. Iako možda želite dati otkaz i potpuno se posvetiti traženju novog posla, razmislite još jednom. Naime, poslodavcima su privlačniji kandidati koji su u trenutku traženja novog posla već zaposleni.
cure.ba