Psiholog Ketrin Salmon je zaključila da se čak i novopečene plavuše brzo naviknu na privilegije plave kose, jer uz nju obično idu pažnja muškaraca i opšta primijećenost.
“One su zato samouvjerenije. S druge strane, možda kao odgovor na stereotipe, brinete rade više i napornije, kako bi kompenzovale odsustvo “specijalnog” tretmana, zbog čega su i uspješnije u poslu“, objašnjava Salmonova.
Studija je pokazala da su riđokose dva puta više sklone odlaganju odlaska kod stomatologa, kao i da im je potrebna 20 posto veća količina anestezije. Pretpostavlja se da su one osjetljivije na bol, jer stručnjaci kažu da gen koji “određuje” narandžastu kosu ima veliku ulogu u tome.
Profesor Džej Zagorski sa Univerziteta u Bostonu se, na primjer, poslužio rezultatima testova koje Pentagon koristi za procijenu inteligencije osoba koje se prijave u američku vojsku.
Radi se o podacima iz testova sprovedenih 1980. godine koje je ispunilo 10.878 Amerikanaca uzrasta od 14 do 21 godine. Pošto postoji i evidencija o prirodnoj boji njihove kose, Zagorski je izvukao zaključke.
Pošto boja kose varira zavisno od rase i etničke pripadnosti, iz studije su isključeni Afroamerikanci i Hispanci kako zaključci ne bi bili pogrešni.
Zagorski je otkrio da prirodne plavuše imaju u prosjeku viši IQ od tamnokosih žena.
Pokazalo se i da je prosječan koeficijent inteligencije kod plavuša 103,2, kod brineta 102,7, kod crvenokosih 101,2, a da je najmanji kod crnokosih žena – 100,5, prenosi “Kurir“.