Kupaći kostim (Foto: Cure.ba)
Materijal se dobiva kombinacijom već poznatih tehnika. S jedne strane koriste se konvencionalna staklena vlakna kroz koje putuje svjetlost, a s druge metamaterijali koji mogu lomiti svjetlost i sadrže strukture veličine valova svjetla. Na taj način utječu na valove i vlaknima mogu dati znatno poboljšanje optičke karakteristike.
Australski fizičari namjeravaju od navedenih materijala proizvesti vlakna koja su toliko tanka da ne apsorbiraju svjetlost i dovoljno fleksibilna da se od njih može izrađivati odjeća. Staklena vlakna i metamaterijali pritom se zagrijavaju u čeličnom cilindru dok ne omekšaju te se potom razvlače u dužinu. Zahvaljujući takvoj obradi, vlakna je moguće u potpunosti kontrolirati valovima svjetlosti.
“Uspjeli smo proizvesti vlakna koja su deset puta tanja od ljudske vlasi. Da bi došli do konačnog cilja, odnosno mijenjanja boje odjeće moramo vlakna stanjiti još deset puta. Tada će materijal ujedno izgledati nevidljivo pod određenim kutevima. Moći ćemo napraviti odjeću koja je nevidljiva po crvenom svjetlu i vidljiva po zelenom”, objašnjava Alessandro Tunizo.
Iako takva odjeća ne bi bila posebno praktična u svakodnevnom životu, odlično bi poslužila za razne kostime, partyje, a sigurno bi bila hit i na plažama.
cure.ba