Suknje(Foto:arhiva)
Dužina suknje povijesno je neformalan, ali precizan pokazatelj ekonomske krize ili prosperiteta, a ako je suditi po ponudi u trgovinama, gospodarstvo je u teškom stanju, piše Daily Mail. Suknje nikad nisu bile duže nego 1929, u vrijeme Velike depresije, a slavne osobe poput Victorije Beckham, Katie Holmes i Christine Aguileresve češće nose suknje ispod koljena.
Međutim, prema Hemline Indexu, ‘službenom’ pokazatelju odnosa dužine suknji i stanja gospodarstva, tvrdi se da bi ovosezonske duže suknje možda mogle biti indikator boljih vremena.
Povratak na duge suknje u povijesti je bio siguran znak da ekonomija ne stoji najbolje. Zadnji je put modna industrija pratila trend maksi suknji ranih devedesetih, kada je inflacija iznosila 15 posto. Kad se kasnih devedesetih gospodarstvo opravilo, u modu su ušle minice koje su postale popularne šezdesetih, obilježenima financijskim procvatom.
Recesija je posljednjih godina produžila suknje pa nam ove jeseni modni lanci, od Selfridgesa do H&M-a, nude uske suknje maksi dužine. Hemline Index je 1926. utvrdio ekonomist George Taylor s Wharton School of Business uočivši vezu između dobrih vremena i kratkih suknji. Kad je gospodarstvo bilo stabilno, žene su nosile kraće suknje da bi pokazale skupe čarape, za razliku od teških godina, kada bi se suknje produžile da bi žene mogle sakriti svoje jeftine čarape.
gracija.ba