Žena plače (Foto: Cure.ba)
Verbalno zlostavljanje
To je jedan od najčešćih oblika psihičkog zlostavljanja. Riječi često mogu imati dugoročnije posljedice od nasilja, a verbalni zlostavljači stručnjaci su u pronalaženju i iskorištavanju nečijih slabosti i nesigurnosti. Svi s vremena na vrijeme kažu nešto zbog čega požale, međutim ako vam partner rijetko daje komplimente, ako kritizira svaku vašu odluku ili vas zove pogrdnim imenima, vjerojatno ste u vezi s verbalnim nasilnikom, prenosi Net.hr.
Kontrolisano ponašanje
Obilježje svakog nasilnog ponašanja je želja da se kontrolira partner. Mnogi zlostavljači počnu s nižim razinama kontrole, poput toga da žele znati sve što ste radili tokom dana, ne dopuštaju vam da negdje idete sami ili čitaju vaše e-mailove. Iako se i neki nezlostavljači u određenoj mjeri ponašaju tako, riječ je o zlostavljanju ako se svodi na kontrolu i ograničavanje.
Izolacija
Zlostavljači partnericu žele izolirati od prijatelja i porodice. U ranoj fazi veze to se može manifestirati na način da vam govori da su sve osobe u vašem životu loše za vas, da pokušava ograničiti kontakt s prijateljima i porodicom jer mu se ne sviđaju ili koristi ljubomoru kao oružje da ograniči prijateljstva s pripadnicima drugog spola.
Financijska kontrola
To je vrlo često u mnogim nasilnim vezama, a ponekad i prethodi nasilju. Žrtva nema pravo kontrolirati vlastite financije. Mogu ohrabrivati žrtvu da prestane raditi, da drže sav novac zajedno ili da novac predaju zlostavljaču.
Bijesni ispadi
Psihičko zlostavljanje često uključuje bijesne ispade od strane zlostavljača. Baca stvari po sobi, udara po zidovima ili iskazuje druga fizički prijeteća ponašanja bez da uistinu udari žrtvu. Takvo ponašanje prisiljava žrtvu da se pokori zlostavljačevoj volji i da postane uplašena.
Ako vjerujete da se žrtva emocionalnog zlostavljanja, nemojte patiti u tišini!
cure.ba