ljubomora (foto:cure.ba)
“Bračna zajednica znači više od veze, jer brak donosi veću razinu odgovornosti, zajedničkih ulaganja i predanosti partnera jedno drugome”, rekao je autor studije Anthony Paik, profesor sociologije na sveučilištu Iowa.
Studija je pokazala da kada ljubomora nije bila bitan faktor, tri od četiri bračna para bila su zadovoljna emocionalnim dijelom braka. No, pri samoj pojavi ljubomore razina zadovoljstva brakom pala je za gotovo pola, kod oženjenih osoba.
No, ljubomora nije jednako djelovala na parove koji nisu u bračnoj zajednici. Kod takvih je partnera razina zadovoljstva vezom, u slučaju ljubomore, pala za samo osam posto.
“Kod oženjenih osoba postoji precizno definiran psihološki ugovor, koju uključuje očekivanja i obveze”, kaže Paik. Seksualna nevjera ili sumnja u nevjeru, ozbiljna je uvreda svakoj vezi. Ipak, ulozi su još i veći ako se radi o bračnoj zajednici, jer su očekivanja, povjerenje i odanost često veći kod oženjenih osoba.
Studija je uključila 681 par – oni su bili ili u bračnoj ili u vezi druge vrste. Stručnjaci su parove pitali jesu li osjetili ljubomoru u vezi, te jesu li bili psihički i emocionalno zadovoljni partnerom. Rezultati su pokazali da jednom kada nevjera uđe u vezu, seksualni život parova može postati poprilično neuspješan.
Studija se također protivi mitu o pomirbenom seksu, jer su parovi iskazali manju sklonost seksualnoj intimnosti s partnerom koji ih je jednom već prevario.
Uza sve negativne strane ljubomore, može li ona ikako doprinijeti vezi? Stručnjaci tvrde kako u malim količinama, ljubomora može doprinijeti privrženosti u vezi, jer služi kao podsjetnik na važnost onoga što imamo. No, kada ljubomora postane kronična – nagriza sigurnost i stabilnost veze. Stoga je najbolje svoje osjećaje otvoreno iznijeti, te, ukoliko je potrebno, potražiti stručni savjet.
cure.ba