Par ( Foto: Cure.ba )
Zašto se povećava broj parova koji se odlučuju na razvod?
Zato što je otpočetka njihova veza bila na krhkim osnovama. Nedostaju elementi koji bi osiguravali trajnost: ekonomska povezanost, obiteljske ili vjerske tradicije, zajednička djeca. Veza bez velike odgovornosti nije sama po sebi negativna, no lako se raspada u trenucima krize jer je nema što održati. Na ljubavne odnose uvijek djeluju suprotni utjecaji. S jedne strane postoji velika želja za bliskošću, potpunim zbližavanjem. S druge, prisutan je strah od obveza, ali i strah da ćemo u vezi izgubiti dio svoje osobnosti.
U trenucima krize ovi elementi dobivaju na snazi. Malo tko tada razmišlja o uzrocima krize. Svatko tada misli da je bolje prekinuti i pokušati nešto drugo. A to je iluzija jer svi mi nesvjesno težimo ponavljanju istih odnosa kakav je bio onaj iz koga smo izašli. Dakako, postoje osobe koje mogu prekinuti ljubavni odnos, a da nikada ne požale zbog toga. Također, postoje osobe koje su same sebe uvjerile da je najbolje ono što imaju i nipošto ne dozvoljavaju da se njihova veza stavi pod sumnju.
Ko bolje podnosi razvod: žene ili muškarci?
U prvom se trenutku čini da muškarci reagiraju bolje. No, to je samo površni dojam. Žene ispočetka više pate i dublje su potresene. Loše se osjećaju gotovo godinu dana, čak i fizički, kako su pokazala neka medicinska istraživanja. No, kad prođe razdoblje krize, ženina je ličnost ojačana. Muškarci su poslije razvoda izloženi različitim vrstama bolesti, no emocionalno se naizgled brže oporavljaju. Oni, umjesto analiziranja uzroka raskida, umjesto analiziranja vlastitog ponašanja i njegove veze s raskidom, reagiraju akcijom — potragom za novom partnericom s kojom će ponoviti isti kliše.
Žene su u tome potpuno drukčije. Kako ne bi ponovile greške, radije žive same. To je, dakako, težak izbor. Većina razvedenih žena priznaje da je najteže buditi se sam u postelji. Bez obzira na sve, žene si nastoje ostaviti razdoblje za razmišljanje. Bave se same sobom i svojim izliječenjem kako bi oporavIjene ušle u slijedeću vezu. Više uče iz svojih iskustava, osobito loših. Opasnost je u tome što se u razdoblju oporavka može razviti tzv. negativna usmjerenost: niz loših iskustava može stvoriti jak obrambeni mehanizam, što sprečava upuštanje u bilo kakvu novu vezu. A to je pogrešno.
cure.ba