Šminka (foto: cure.ba)
Kreme u tubi ili bočici s raspršivačem trajat će dulje od krema u posudicama na koje se brže hvataju bakterije. Šminka u prahu, poput pudera, sjenila i rumenila, sadrži vrlo malo ili nimalo vode te može trajati do tri godine pod uvjetom da je ne dirate prljavim ni vlažnim prstima te da kistove i četkice redovito perete, prenosi 24sata.
Životni vijek šminke produljit ćete i ako je ne držite u kupaonici, jer vlaga i toplina pogoduju razvoju bakterija. Čuvajte je natamnom i suhome mjestu te uvijek provjerite jeste li je dobro zatvorili. Prije upotrebe uvijek operite ruke.
Parfem
Čuvate li bočice dalje od svjetlosti, vlage i topline, prosječan parfem može trajati do tri godine ako nije otvoren, a kad ga otvorite, od šest do 18 mjeseci. Zato ga nemojte čuvati u kupaonici.
Četkice
Ako ih redovito perete te pravilno sušite, kvalitetne četkice i kistovi mogu trajati godinama, no rok im je prošao kada dlačice počnu ispadati.
Lak za nokte
Lakovi se ne kvare zbog bakterija, no suše se, postaju pregusti ili se pigment nataloži na dnu bočice. Ako se slojevi ne pomiješaju nakon protresanja, prošao mu je rok.
Ruževi za usne
Ruževi i sjajila stalno su u doticaju s usnama te ih je najsigurnije mijenjati svake godine, ali i prije ako ste imali virozu. Pokvaren ruž odaju promjena teksture i neugodan miris koji podsjeća na ustajalo jestivo ulje.
Sjenilo
Sjenila je najbolje mijenjati svaka tri mjeseca. Ona su u kontaktu sa sluznicom oka i mogu prenositi bakterije. U krem-sjenilima bakterije se razvijaju još brže. Nanosite li ih prstima, obvezno operite ruke.
Pokvareni ruž izaziva infekcije
Nedavno istraživanje provedeno u Londonu pokazuje kako žene zbog omiljenog ruža ili rumenila često ugrožavaju zdravlje rabeći ih i nakon isteka roka trajanja. Infekcije oka, konjunktivitis, iritacije kože, gnojni ekcemi te kožne bolesti i infekcije samo su neke od nuspojava stare šminke, koja je često puna bakterija, gljivica i plijesni. Stoga obratite pozornost na promjene mirisa, boje i teksture šminke. Neugodan miris na užeglost, raslojavanje te mrlje ili plijesan siguran su znak da je šminki mjesto u kanti za smeće.
– Za razliku od hrane, na šminki se ne mora odmah vidjeti da joj je prošao rok – kaže Bevis Man iz Britanske zaklade za kožu. Zato uvijek provjerite rok trajanja.
Krema za sunčanje
Proizvodi za sunčanje traju godinu dana. Ostatke krema i losiona nemojte čuvati za iduće ljeto jer će u međuvremenu izgubiti djelotvornost te koži neće biti odgovarajuća zaštita.
Krema
Proizvodi za njegu kože, hidratantne kreme i kreme protiv bora u bočici s raspršivačem traju oko godinu dana, a one u posudici od šest do deset mjeseci.
Maskara
Najoprezniji budite s maskarom jer ona dolazi u izravan kontakt s očima te je se preporučuje mijenjati nakon tri do šest mjeseci. Čim primijetite da je suha, bacite je bez žaljenja.
Tekući puder
Proizvodi za njegu kože, hidratantne kreme i kreme protiv bora u zatvorenoj bočici s raspršivačem traju oko godinu dana, a one u posudici od šest do deset mjeseci.
Prirodna kozmetika
Prirodni i organskI proizvodi ne sadrže nikakve konzervanse te im je zbog toga kraći rok trajanja. Nakon što ih otvorite, mogu trajati do šest mjeseci.
Puder u prahu
Rok trajanja im je do dvije godine, no i neki puderi u prahu sadrže manje količine vode iz biljnih ekstrakata, a to povećava rizik od bakterija.
Tuš
Svaka tri, četiri mjeseca zamijenite tuš za oči, a ako vas oči svrbe ili se zacrvene, i prije. Olovke traju do dvije godine, no čim vrh pobijeli, bacite ih.
Bronzer
Rok trajanja mu je pola godine, no produljit ćete mu vijek ako četkicu, koja može prenijeti čestice pudera i kreme, redovito čistite. Kad postane prekompaktan, zamijenite ga novim.
cure.ba