obuća (foto:cure.ba)
Uvijek birajte cipele sa debljim i gipkim đonom, jer će to ublažiti udarce stopala u tlo, po mogućnosti sa kaišićima, koji pomažu da se učvrsti stopalo. Najbolje su cipele od prave kože, jer u njima stopalo lakše diše. Ali najvažnije od svega je da u kupovinu cipela krenete pred kraj dana, kad je noga donekle natečena, da biste izbjegli neprijatna iznenađenja sljedećeg dana.
Špicaste cipele
One su krive za pojavu haluks valgusa (čukljeva) na unutrašnjem rubu stopala. Ova izraslina se pri dnu palca oblikuje kad se palac zbog preuskih vrhova cipela savije prema ostalim prstima. Iz istih razloga nastaju i kurje oči.
Patike
Treba da ih nosite samo kada se bavite nekom fizičkom aktivnošću. Sintetička vlakna od kojih su napravljene povećavaju znojenje stopala i okružuju ga vlagom, a to je idealna podloga za razmnožavanje gljivica. Štaviše, ako patike nosite raspertlane, mišići se stežu da bi se stopalo zadržalo u obući, a to može da izazove morfološku promjenu nožnog palca (skvrčen palac). Ako se pertle patika pažljivo zavežu, a noge redovno peru i zatim uvijek dobro osuše, mogu se izbjeći ove nezgode. Patike nemojte da nosite na bosu nogu, obavezno obujte pamučne čarape.
Otvorene cipele
One nisu idealna obuća. Stopalo se u njima lakše pomjera i trlja o zidove cipela, a to dovodi do stvaranja žuljeva i orožavanja i raspuklina na koži.
Da sve to izbjegnete, redovno njegujte pete. Ukoliko ne možete da redovno idete na pedikir, stopala onda redovno njegujte turpijom za pete i mažite ih hidratantnom kremom. Japanke nosite što manje, jer se u njima nožni palac stalno skuplja da bi održao stopalo. A postoji i mogućnost da dobijete žuljeve ili gljivice na mjestu gde su kaišići između palca i prvog prsta.
Visoke potpetice
Cijelo stopalo treba ravnomjerno da učestvuje u podnošenju težine tijela. Kod visokih potpetica, međutim, težina je prebačena uglavnom na prednji dio stopala. Ovo može da izazove bolove u sredini prednjeg dijela stopala (metatarzalgija). Česta su i istegnuća, posebno ako se nose jako uske i visoke potpetice, koje su ujedno i vrlo nestabilne.
S pretjeranim nošenjem visokih potpetica slabi i pokretljivost članka, a kako se zbog nagnutosti karličnih kostiju stalno trudimo da stojimo pravo, dolazi do pritiska na lumbalni dio kičme. Tako se povećava opasnost od lumbalgija i hernija diska. Zato je mnogo bolje da se naizmjenično nose visoke potpetice i cipele sa ravnim đonom. Trudite se da potpetice ne budu više od četiri centimetra, kao i da stopalo bude uvijek udobno smješteno u cipeli.
cure.ba