Kosa (foto: cure.ba)
Kako pravilno osušiti kosu?
Većina će žena kosu omotati peškirom i onda je u žurbi trljati da se osuši. To je jako pogubno za vlasi. Takvo trljanje ih oštećuje i izaziva pojačani gubitak kose.
Suha kosi, šta da radim?
Suhu kosu treba prati što je rjeđe moguće, a kad je perete, koristite šampon i regenerator koji sadrže glicerin ili pantenol. Držite regenerator na kosi što je duže moguće i to otprilike jednom sedmično.
Masna kosa, upomoć!
Kosu perite šamponom što je češće moguće, idealno nekoliko puta sedmično. Ostavljanje šampona na tjemenu barem 5 minuta dok ga šamponirate ostavit će vašu kosu duže vremena svježom. Izbjegavajte grubo brisanje kose peškirom i prečesto češljanje četkama za kosu.
O ne, perut!
Ukoliko se radi o običnoj peruti, ljuskice su vrlo mekane i nestaju malo boljim šamponiranjem te masažom vlasi. Ako se radi o seboroičnom dermatitisu, perutanje je često popraćeno nadraženim ili upaljenim tjemenom. Koristite šampon sa salicilnom kiselinom, selenijevim sulfidom ili cink piritonom kako biste pravilno tretirali ovo (nažalost) neizlječivo stanje i smanjili perut.
Slamnata kosa 🙁
Kkoristite šampon za dubinsko čišćenje tjemena i gel za revitaliziranje vlasišta barem jednom sedmično. Nakon što osušite kosu fenom, ispeglajte kosu kako biste joj vratili živost i sjaj.
Kako brinuti o kovrčavoj kosi?
Kovrčava je kosa sklona isušivanju, pa bi bilo najbolje da koristite šampon i regenerator koji vraćaju vlažnost u vaše vlasi. Nakon što je isperete, lagano je sušite peškirom i stavite na nju 4-6 kapi seruma za sjaj kose na bazi silikona. Kosu raščešljajte prstima te je pustite da se osuši sama od sebe na zraku.
cure.ba