Bubuljice (Foto: cure.ba)
Riješite se bubuljica i nelagodnih mitisera. Postoje načini da ih preduhitrite i da ih se riješite zauvijek. Neprijatnosti koje mogu da izazovu zaista znaju da opterete, ali nikada ne treba u potpunosti očajavati jer rješenje postoji. Donosimo vam nekoliko trikova koji vam mogu pomoći da kontrolišete svoje bubuljice, ublažite ili ih se čak u potpunosti riješite.
Radite blagi piling
Piling je potrebno raditi barem jednom nedjeljno. Na taj način ćete odstraniti mitisere, odnosno nečistoće i odumrle ćelije sa lica i dozvoliti koži da diše. Piling ne smije da bude pregrub kako ne bi oštetio površinski sloj kože.
Održavajte higijenu lica
Lice sklono mitiserima i bubuljicama je preporučljivo umivati nekoliko puta dnevno, naročito pred spavanje. Umivajte se blagim, neutralnim sredstvima u kombinaciji sa hladnom vodom. Ne pipajte lice rukama jer su prepune bakterija i nečistoća koje vrlo lako mogu da se prenesu dodirom.
Ne dirajte bubuljice
Kopanje, stiskanje i grebanje bubuljica je najgora stvar koju možete sebi da napravite. Posao radije prepustite stručnjaku jer u protivnome se lice može upaliti, nakon čega neretko ostaju i ožiljci.
Skonite kosu s lica
Kosa je česti uzrok nastanka bubuljica jer se na njoj zadržavaju masnoće i razne nečistoće. Ukoliko imate šiške, perite ih češće, a čelo s vremena na vrijeme osvežavajte tonikom ili vlažnim maramicama.
Mijenjajte posteljinu i peškire
Masnoće i bakterije koje svakodnevno tokom noći prenosite s kose i kože na jastučnicu, takođe, mogu da budu uzročnik bubuljica. Isto je i s peškirima – zato uvijek treba da koristite odvojene peškire za lice i tijelo.
Kućni tretmani
Namažite bubuljice sokom od limuna, ostavite da se osuši, a potom isperite vodom.
Pomešajte sodu bikarbonu i malo vode dok ne dobijete pastu. Namažite kritične zone, ostavite oko 15 minuta i isperite.
U loncu skuhajte vodu i malo soli, a potom dobro naparite lice. Nakon toga napravite blagi piling.
Nahranite kožu prirodnom maskom koju ste prethodno sami napravili.
zadovoljna.hr