Svi mi imamo prijatelje koji su isto godište, ali izgledaju mlađe od nas. Istraživači tvrde da nije stvar samo o spoljašnjem izgledu, već o nečemu mnogo dubljem, o tempu kojim svako od nas stari i šta to znači za naše zdravlje, piše “Web-tribune
U studiji koja je objavljena u biltenu Nacionalne akademije nauka u Americi, sa vođom tima Danijelom Belskim, opisuje se istraživanje u kome su učestvovale osobe između 20 i 30 godina i pokazalo je koliko brzo oni stare, prenosi Time.
Markeri koji su se koristili, njih 18, pokazali su se kao dobro odabrani, jer reflektuju ne samo psihološke karakteristike prisutne kod starijih ljudi, već i fizičke, što znači da oni koji brže stare i izgledaju starije.
Dosta studija o starenju i o faktorima koji utiču na starenje dolaze iz ispitivanja starijih generacija. Međutim, kako je to dugotrajan proces, potrebno je istražiti i mlađe ljude kako bi se utvrdilo kako do toga dolazi.
U studiji koja je sprovedena u Dunedinu na Novom Zelandu 1972. godine, 954 osobe su pristale da učestvuju i da se isprati proces starenja od njihove 26-te do 38-me godine. Pokazalo se da iako su isto godište, nisu svi jednako ostarili u ovom periodu.
Upoređujući grupu ljudi koja je strarila brže i one koji su starili sporije, istraživači su dobili neke naznake o tome šta utiče na proces starenja. Čak 80 procenata nisu genetički faktori i samim tim je u našoj mogućnosti da utičemo na njih.
Faktori koje istraživači izdvajaju su zdrava ishrana bez mnogo loših masti i soli, održavanje zdrave težine, izbjegavanje stresa, vježbanje, jak imuni sistem, kao i izbjegavanje pušenja.