kosa (foto:cure.ba)
1. Poremećaj rada žlijezda s unutarnjim izlučivanjem (hipofiza, nadbubrežna i štitna žlijezda). Jedan od uzroka može biti i bolest jajnika.
2. Bolest – infekcija i povišena temperatura, primjerice, upala pluća, šarlah, tuberkuloza… Uzrok mogu biti i hronične bolesti poput šećerne, autoimunih i malignih.
3. Manjak vitamina i minerala – snižena vrijednost željeza, bakra i cinka u krvi.
4. Utjecaj lijekova – citostatici, vitamin A i njegovi derivati, antidepresivi, antikoagulanti (npr. heparin), blokatori betareceptora, lijekovi za smanjenje masnoća u krvi, alopurinol, cimetidin.
5. Zračenje – rendgensko zračenje (prolazno i trajno ispadanje).
6. Stres – nakon operativnih zahvata i velikih nesreća.
7. Mehanička oštećenja – trajna zategnutost kose i vezanje u rep, nošenje tereta na glavi.
Tok opadanja je periodičan, što znači da se izmjenjuju faze pojačanog i normalnog ispadanja vlasi. Glavni razlozi pojačanog ispadanja kose kod žena vezani su, međutim, uz prehranu, kao i hormonski status u određeno doba života žene (trudnoća, upotreba kontraceptiva, menopauza) i obično ih je lako otkriti.
Ako muškarac primijeti pojačano ispadanje kose ili taj problem ima već neko vrijeme, savjet je da odmah počne s nekim od tretmana protiv ispadanja kose.
Ako ženi kosa ispada duže od dva mjeseca, obavezno treba posjetiti dermatologa koji će preporučiti određene pretrage i pronaći uzrok.
cure.ba