Jabuka (Foto: Cure.ba)
Recimo, pojedete dvije kriške hljeba, a zatim komad voća koje je odmah spremno da prođe kroz želudac u crijeva, ali hljeb ga spriječava u tome. U međuvremenu, cio obrok se raspada, fermentiše i pretvara u kiselinu. Voće pomiješano s drugom hranom izaziva truljenje i proizvodi gasove. To se ne dešava jedino s narandžama i limunom, jer su oni kiseli, a u našem tijelu voće postaje alkalno.
Naučnici kažu da je bolje pojesti cijeli plod, nego popiti voćni sok, ali ako vam to više prija, pijte samo sok od svježeg voća koje ste sami iscijedili, a ne fabrički koncentrat. Napitak pijte polako – u gutljajima.
Kuhano voće (kompot) također se ne preporučuje, jer se termičkom obradom gube mnogi hranjivi sastojci, prije svega vitamini. Ako tri dana jedete samo voće i pijete voćni sok, iznenadit ćete se koliko će vas to osvježiti.
KIWI. Odličan je izvor kalijuma, magnezijuma, vitamina E i vlakana. U ovom malom plodu ima dvostruko više vitamina C nego u narandži!
JABUKA. Iako ima nizak sadržaj vitamina C, ovo voće veoma je korisno jer je prava riznica antioksidanata. Smanjuje rizik od raka debelog crijeva ali i srčanog i moždanog udara.
JAGODA. Ima snažno antioksidantno sredstvo, štiti organizam od mnogih oboljenja, a sprečava i začepljenje krvnih sudova.
NARANDŽA. Dvije-tri narandže dnevno odlična su zaštita od prehlade. Ovo voće pomaže u snižavanju holesterola, nastanak bubrežnog kamenca i smanjuju rizik od raka na debelom crijevu.
LUBENICA. Sastoji se od 92% vode i prava je riznica glutationa, supstance koja jača imunološki sistem. Također, odličan je izvor likopena, oksidansa koji sprečava razvoj malignih ćelija, kao i kalijuma i vitamina C.
DINJA. Sadrži obilje antioksidanasa koji preveniraju rak i detoksikuju tijelo.
cure.ba