Sami obojite stan (Foto: Cure.ba)
Oslobodite prostor
Najprije je potrebno iznijeti sve stvari iz prostorije koju želite da bojite, a ukoliko to nije moguće, namještaj skupite na sredinu sobe i prekrijte ga najlonom. Utičnice i prekidače za struju oblijepite zaštitnom trakom.
Izravnajte zidove
Da bi bojenje uspjelo, zidovi moraju biti ravni, čisti i suhi, jer će u protivnom na njima poslije krečenja ostati mrlje od masnoće, vlage i drugih nečistoća. Zato prije nego što počnete sa bojenjem provjerite u kakvom je stanju zid. Ako ima rupa ili pukotina, popunite ih masom za ravnanje zidova. Pažljivo pogledajte da li u kuhinji i kupatilu na zidovima ima tragova od masnoće ili vlage, pa ih uklonite specijalnim pripremnim sredstvima.
Izmjerite površinu
Da biste znali koliko vam je boje za krečenje potrebno, premjerite površinu zidova i tavanica koje želite da osvježite.
Na osnovu toga trgovci u radnjama za prodaju boja i lakova znaće da vam kažu koliko boje treba da kupite. Prema gruboj računici, litar boje dovoljan je za osam kvadrata, a ukupna kvadratura površina koje hoćete da obojite računa se tako što broj kvadrata vašeg stana pomnožite sa tri.
Pripremite boju odjednom, u suprotnom vam se može dogoditi da dobijete različite nijanse boje. Ili u prodavnici zatražite da vam odmah naprave željenu nijansu.
Pribor za rad
Osim boje, za bojenje vam je potreban i sljedeći pribor: valjak, ručka sa regulacijom dužine, sito za cijeđenje, jedna široka i dvije uže i manje četke različitih dimenzija za završne radove, gips ili smjesa za popunjavanje rupa, lopatica (špahtla), ljepljiva traka za zaštitu stolarije i ivica, visoke merdevine da biste dostigli teže dostupna mjesta, plastična folija, krpe, stari papir i stara ćebad da biste zaštitili pod i namještaj i udobna radna odjeća. I ne zaboravite kapu ukoliko bojite tavanicu!
Počnite od plafona
Najprije četkicama pređite uglove, ivice i teže pristupačna mjesta. Zatim obojite plafon, i to od uglova prema sredini. Tek kada se on osuši, pređite na zidove. Kad počnete, nemojte posao ostavljati napola, okrečite cijelu površinu, pa tek onda ostavite da se suši. Prije nego što počnete sa nanošenjem drugog sloja, prethodni sloj mora biti potpuno suh. Vrijeme sušenja i optimalan odnos vode i boje razlikuju se kod različitih proizvođača, tako da je najbolje da pratite uputstva data uz boju koju koristite.
Najviše tri boje
Dobrim izborom boja i njihovim pravilnim rasporedom možete popraviti izgled doma i učiniti ga još prijatnijim prostorom za život. Ukoliko je vaš stan niskih zidova, obojite plafon u svjetlije nijanse od boje zidova, jer će tako djelovati viši. Stan visokih zidova vizuelno se može sniziti ako se plafon oboji tamnijom bojom od boje zidova. Uzak prostor proširićete bojenjem dužih zidova svjetlijom a kraćih tamnijom bojom. Stručnjaci savjetuju da ne treba koristiti više od tri nijanse u enterijeru, jer u protivnom prostor može izgledati haotično i postati neprijatan za boravak, piše Doznajemo.com.
cure.ba