Njegov ukus i miris se i dan danas pamti. Smatralo se da je recept za vojnički pasulj vojna tajna. Bilo je raznih pokušaja da se pravi vojnički pasulj, neki su bili uspješni, a neki ne. Vjerovalo se da je za uspjeh vojničkog pasulja bilo presudno nekoliko stvari: količina namirnica, dužina kuvanja, tajna zaprška, vojni kuvari ili pak sami vojnici koji su vojnički pasulj uporno miješali.
Po normativu JNA, recept za vojnički pasulj izgleda ovako – recept se odnosi na pola litra pasulja, a za veće količine se sve samo množi sa onoliko puta koliko vam treba.
Sastojci
pasulj – 120 gr
pšenično brašno tip 800 – 8 gr
šargarepa – 10 gr
luk crveni svježi – 15 gr
paprika sušena – 1 gr
luk bijeli svježi – 1 gr
mast ili ulje – 15 gr
aleva paprika mljevena – 0,2 gr
biber crni – 0,1 gr
peršunov list – 1 gr
dodatak jelima – 1 gr
lovorov list – 0,1 gr
so po ukusu
Energetska vrijednost 583 kal. Ovaj normativ obezbjeđuje oko 5 dl gotovog jela.
Priprema
Probrani pasulj potopiti u hladnu vodu, vodeći računa o tome da vode bude u dovoljnoj količini, da se ne bi desilo da pasulj pri bubrenju upije cijelu količinu vode i da ostane suv. Potopljen pasulj držati na hladnom mjestu i ostaviti da se kvasi 1-3 sata. Zatim ocijediti vodu, pa pasulj staviti u lonac, naliti hladnom vodom tako da ga voda prekrije i kuvati 10-15 minuta. Nakon toga ocijediti vodu pa naliti vrelu vodu, dodati polovinu sitno sjeckanog crvenog luka i ostaviti da kuva, uz povremeno dolivanje tople vode.
U polovinu vrele masnoće dodati ostatak sitno sjeckanog crvenog luka i šargarepu izrezanu na sitnije kockice ili rendanu, i sve zajedno pržiti da blago porumeni.
Kad je pasulj upola kuvan, dodati ispržen crveni luk i šargarepu, sušenu papriku, prethodno potopljenu dva sata u hladnoj vodi i lovorov list.
Preostalu masnoću zagrijati, dodati brašno i pržiti da blago porumeni. Kad brašno porumeni, isključiti vatru pa odmah dodati sitno sjeckan bijeli luk i alevu papriku u prahu i sve dobro izmješati.
Kad pasulj omekša dodati dodatak jelima, posoliti i zapržiti pripremljenom zaprškom, uz stalno miješanje da se zaprška ne zgrudva.
Vojnički pasulj sa zaprškom kuvati na laganoj vatri još 20-30 minuta. Nakon toga, kad je vatra isključena, dodati mljeveni biber, sitno sjeckani peršunov list. Po potrebi dosoliti vojnički pasulj.
Vojnički pasulj se može služiti kao samostalno jelo ili kao prilog uz faširane šnicle, ćufte, dinstanu govedinu, kuvano svinjsko meso i slično.
Ukoliko želite, a mi to preporučujemo, u osnovni recept možete dodati suvu hamburšku slaninu, oko 40 grama.
A salata? Pa, naravno, najbolje uz vojnički pasulj ide kupus.
Važno je znati da se vojnički pasulj pri kuvanju sve do zapržavanja ne smije miješati, kako ne bi došlo do lomljenja zrna i zagorijevanja, piše Bašta Balkana,piše Srpskainfo
Preporučujemo da skuvate veću količinu (što više, to pasulj bude ukusniji), jer ga možete zamrznuti za nekoliko gotovih ručaka u narednim mjesecima.