šetanje (foto:cure.ba)
– Tri su jednostavna načina da prirodno, a samim tim i zdravo ubrzate metabolizam: jedite šest malih obroka u toku dana. Na varenje hrane potrošićete oko 200 kcal, što nije zanemarljivo jer je to poput jačeg jednosatnog treninga aerobika. Popijte najmanje devet čaša vode dnevno. Voda ispira ćelije od nepotrebnih supstanci, a osvježena ćelija ubrzava metaboličke tokove. Takođe, pojačajte mišićnu masu redovnim vježbanjem tri puta nedjeljno, po jedan sat aktivnost koja vam odgovara – kaže Tatjana Mraović, specijalista higijene i dijetolog iz savjetovališta za ishranu VMA.
IZGRADITE MIŠIĆ
Što više mišića imate, vaš BMR indeks će biti veći. Mišićno tkivo je metabolički aktivno i koristi energiju čak i tokom odmora, dok masno tkivo ne radi ništa u stanju mirovanja. Zato formiranje većih mišića kroz vježbanje drastično ubrzava metabolizam. Vozite bicikl, rolere, idite u teretanu ili na vježbe.
JEDITE VIŠE UGLJENIH HIDRATA
Iako se često čuje da su ugljeni hidrati loši, njihova konzumacija je dobra za metabolizam.
– Postoji dokaz da ako jedete previše ugljenih hidrata, sagorjećete višak. Ako jedete masnoću, ona će se taložiti vjerovatno zbog toga jer je naš organizam bolje opremljen da koristi ugljene hidrate kao energiju. Ukoliko jedete mnogo, vjerovatnije je da ćete biti mršavi ako jedete ugljene hidrate – kaže Tom Krisp, sportski ljekar u centru “Bupa Barbican” u Londonu. To znači: jedite paste i krompir jer ćete ih brže sagorjeti od majoneza u salati.
IZAĐITE U KRATKE ŠETNJE
Fizička aktivnost ne samo da podiže BMR tokom samog vježbanja već i nekoliko sati poslije vježbi. Metabolizam je kao motor automobila – dok je u stanju mirovanja, samo bruji, a kada počnete da se krećete, on sagorijeva više benzina, piše Ženablic. Što se brže krećete, više sagorijevate. Ipak, motor nastavlja da radi i poslije. U stvari, ako vježbate redovno, vaš metabolizam čak i dok miruje nikada se ne spušta na nivo na kom je bio dok niste vježbali.
cure.ba