Dijeta (Foto: Cure.ba)
1. Izbacite samo jednu kafenu kašičicu masnoće iz bilo kojega jela u toku dana. Zahvaljujući ovom triku na kraju godine bit ćete lakši bar dva kilograma.
2. Izbjegavajte čudne dijete: Ne možete se tako hraniti do kraja života, a postoji vjerovatnoća da ćete ugroziti zdravlje.
3. Oprezno sa alkoholnim pićima! Osim alkohola, koji je vrlo kaloričan, postoje i ugljikohidrati koji su pratioci ovih pića, a na koje često zaboravljamo
4. Jedite voće dvaput dnevno. Vaša jetra i mozak bit će vam zahvalni, a o zdravstvenim aspektima nije ni potrebno pričati.
5. Napravite kratke zabilješke o svom izboru hrane! Utvrdite koliko ste zaista gladni kada hoćete da prezalogajite nešto i koliko je vaša ishrana monotona. Rezultati mogu biti veoma zanimljivi.
6. Pokrenite se! Vježbanje u bilo kom obliku bolje je od vječitog planiranja savršenog treninga. Savršeni trening zapravo i ne postoji.
7. Izmjerite se, ali nemojte skakati na vagu tri puta dnevno. Koliko puta nedjeljno vježbate, toliko puta se mjerite, ali to činite uvijek prije treninga.
8. Častite sebe poslije svaka dva skinuta kilograma, ali ne hranom, već nekom sitnicom koju volite.
9. Jedite sporije. Napravite mali ritual povodom toga. Žvaćite malo duže i osjetite pun okus hrane. Mislite na hranu koju jedete i ne dajte mislima da odlutaju. Vidjet ćete da male porcije zapravo nisu toliko male.
10. Porcija hrane u malom tanjuru izgleda bogatije i veće. Napunite manji tanjur i sve dodatke, poput salate, prebacite u jedan. Napravite svoj „aranžman” u tanjuru! Može biti i zabavno.
11. Ponesite hranu na posao bar tri puta nedjeljno! Otresite se pekara i „fast fuda” nekoliko dana.
12. Ubacite i malo utega u svoje vježbanje. Tako ćete ubrzati metabolizam, sačuvati mišiće, a sagorjeti još malo tjelesnih masnoća.
13. Nemojte jesti uz televizijski program. Možete unijeti stotine kalorija, a da ih i ne primijetite.
14. Ako niste gladni, ostavite hranu u tanjuru. Tih nekoliko zalogaja „da se ne baci” bez problema napakuje neželjene kilograme za nekoliko mjeseci.
15. Ako ste bez ideja za spremanje hrane, kupite kuhare sa niskokaloričnim jelima ili pronjuškajte po internetu u potrazi za receptima.
16. Svakog mjeseca probajte dva nova recepta. Na kraju godine imat ćete 24 nova recepta, od kojih će nekoliko ući u vaš stalni repertoar.
17. Doručkujte! Tako jednostavno, a tako efikasno. Preskakanje doručka tjera organizam da uporno čuva masno tkivo kao „zlatnu rezervu”.
18. Ako uživate u čitanju, ne možete uživati u hrani, i obratno. Odaberite jedno ili drugo.
19. Ukoliko jednom nedjeljno pretjerate s unosom sla-tkiša, nemojte očajavati. To je samo jedan obrok jednom nedjeljno.
20. Imajte uvijek bar po jednu zdravu užinu pri ruci, i kod kuće i na poslu. To vas može spasiti štetnih iznuđenih poteza kada je hrana u pitanju.
21. Probajte mliječne proizvode sa niskim procentom masti – nisu toliko loši, ni neukusni.
22. Ukoliko skidanje kilaže ne ide po planu (manje od pola kilograma nedjeljno), saberite koliko kalorija imaju namirnice koje jedete. Možda se potkrala krupna greška.
23. Ubacite više začina u hranu na račun soli koju inače stavljate. Jača aroma će upotpuniti vaše zadovoIjstvo i nadomjestiti količinu hrane koju jedete.
24. Kupujte po spisku i uvijek siti. „Gladne oči” kupuju sve i svašta.
25. Nemojte olako izbacivati bjelančevine. Bolje nađite adekvatne zamjene. Meso peradi i riba sadrže više bjelančevina od iste količine prasetine ili govedine, a znatno manje masnoće. Napravite zamjenu, bar ponekad.
26. Izaberite tri različite vrste povrća i ubacite ih u dnevni jelovnik. Često mijenjajte vrste, ali i radosljed povrća na dnevnom meniju.
27. Uvijek jedite sjedeći. Još su liječnici u staroj Kini davali ovaj savjet. Položaj kičme, a samim tim i želuca, prilikom sjedenja je idealan, osoba se lako usredsređuje
na hranu i početni uslovi za dobro varenje su tu.
28. Tražite od svojih najbližih da vas podrže u naporima da smanjite kilažu i uđete u formu. Morate se čuvati ustupaka iz ljubavi koji zapravo podrivaju vaše napore.
29. Ako ste bijesni ili ste pod stresom, prošetajte. Šetnja će vas smiriti, ali i skloniti od hrane koja bi bila trenutna utjeha.
30. Izaberite dva mliječna proizvoda koja ćete jesti u toku jednog dana. To je važno zbog unosa kalcija, ali probajte proizvode sa smanjenim procentom masnoće.
31. Kada ste u restoranima, prelive i sosove tražite u odvojenim posudama, jer ćete tako njihovu količinu držati pod kontrolom.
32. Povećajte unos dijetnih vlakana. Integralni kruh, pahuljice od svih vrsta žita, tjestenine, sirovo voće i povrće – pravi su izbor.
33. Povećajte osjećaj sitosti povećanjem volumena hrane: uzimajte dijetalne supe, vodu, salate ili svježe voće.
34. Koristite teflonsko posuđe za kuhanje. Spremajte hranu bez ulja.
35. Popijte dva litra vode u toku dana. Bubrezi će vam biti zahvalni, a smanjit ćete i osjećaj gladi, ukoliko ste skloni prejedanju.
36. Povremeno smanjite količinu mesa u obroku, a dodajte gomilu povrća, prije svega svježe salate. Bit ćete podjednako siti.
37. Slobodno pitajte za način pripreme hrane kada naručujete jelo u restoranu. Uz male sugestije možete preskočiti mnogo kalorija.
38. Uzmite deserte sa smanjenim procentom masti i šećera. Ukus je identičan, a hranit ćete se zdravije, samo pazite na količinu.
39. Bistre supe i supa od paradajza predstavljaju dobru zamjenu za čorbe koje su mnogo kaloričnije.
40. Nemojte držati brzu hranu ni u kući, ni na poslu – „daleko od očiju, daleko od srca”.
41. Na putovanja nosite patike. To je način da ne preskačete fizičke aktivnosti, makar se radilo samo o dugim šetnjama.
42. Ako krenete sa stihijskom ishranom, isplanirajte obroke za sljedeća tri dana. To će vas vratiti na pravi put.
43. Ako kupujete gotova jela, pročitajte njihov sadržaj. Na tržištu postoje i dijetalne varijante.
44. Ne stavljajte prelive uvijek i preko svih poslastica. Uštedjet ćete mnogo kalorija, a osnovni ukus bit će jači.
45. Povremeno umjesto cijelog jajeta pojedite dva bjelanca. Unos bjelančevina je približno isti.
46. Ustanite i protegnite se za vrijeme reklama na televiziji. Neke traju toliko dugo da možete napraviti i mali trening.
47. Nemojte presoliti kokice. Ukoliko volite jači ukus, probajte kalijevu so – bar nećete mnogo narušiti odnos natrija i kalija u ishrani.
48. Kada na ručku u gostima domaćin ponudi još hrane koju ste pohvalili, recite „ne”. Jeste teško, ali pomaže.
49. Ne stavljajte teške prelive s majonezom ni masna mesa na piću. Probajte varijante sa povrćem i začinima.
50. Koristite kulinarske tehnike koje masnoće svode na JU minimum: obično kuhanje, kuhanje tia pari, barenje ili pečenje na roštilju.
51. Za žene je preporučljivo da u ishranu unesu produkte od soje, posebno ukoliko time zamijene dio masnih mesa.
52. Naučite opraštati sebi kada napravite grešku u ishrani. Nemojte se opterećivati hranom, već na to pomislite sljedeći put kada budete birali obrok.”
cure.ba