Mršavljenje (foto: Cure.ba)
MASLAČAK – korijen maslačka bogat je inulinom i velika nam je pomoć kod mršavljenja, detoksikacije organizma, poticanja jetre i gušterače na bolji rad, a zbog flavonoida ima i protuupalno i diuretsko djelovanje. Diuretici su biljke i ljekovita sredstva koja potiču bubrege na bolji rad tj. potiču mokrenje. Maslačkov korijen pomaže i kod šećerne bolesti tj. u regulaciji i snižavanju šećera u krvi.
PIRIKA – podanak pirike bogat je silicijevom kiselinom, ali i nekim drugim ljekovitim tvarima te pomaže kod problema kao što su: masna jetra (steatosis hepatis), povišene masnoće u krvi, a poticanjem bubrega na rad kompletno čisti krv od toksina.
KOPRIVA – listovi i korijen koprive gotovo su neizostavni sastojak čajeva i biljnih kapi za čišćenje krvi, poticanja boljeg rada jetre, snižavanje masnoća u krvi, za pojačavanje cirkulacije. Uz koprivu, jetra će bolje lučiti žuč u žučni mjehur, a time i olakšavati probavu masne hrane te pomoći u topljenju žučnog pijeska ili kamena.
KRKOVINA – kora krkovine (frangule) pojačava peristaltiku. Tako će aktivni frangulin i glukofrangulin ubrzati rad crijeva i ubrzati prolazak hrane kroz cijevo. Time će resorpcija iz hranjivih tvari (a time i masti), biti manja što će olakšati mršavljenje. I krkovina (kao i kopriva i maslačak), utječe na poboljšanje rada jetre tj. lučenja žuči. Zamjena su sjemnke lana s laksativnim djelovanjem ili sena koja kao i frangula ima jače purgativno djelovanje.
METVICA – paprena metvica biljka je zanosnog, osvježavajućeg mirisa po mentolu kojeg u biljci mora biti namjanje 40% . Menta daje i ugodan okus čaju, pomaže u metabolizmu i svemu što sam već navela. Ujedno pomaže i kod gastritisa te u čajnim mješavinama čuva naš želudac, smanjuje nadutost, upalu i grčeve.
KOMORAČ – plodovi komorača (zamjene su anis, kim ili korijander) svojim eteričnim uljima pomažu protiv nadutosti, gastritisa, bolova u području želuca, jetre ili žuči. Pomažu u probavi masne hrane. Zato komorač i njegove zamjene zovemo biljkama koje imaju karminativno djelovanje u našem organizmu.
BAZGA – cvjetovi bazge su diuretici i imunostimulatori. Svojim djelovanjem, ali i mirisom i okusom, odlično se uklapa u čajne mješavine koje nam pomažu u detoksikaciji i mršavljenju, ali tako da uz gubitak kilograma čuvamo i podižemo, a ne da gubimo naš imunitet. Čisti organizam dodatno i kroz pojačano znojenje (ali ne brinite se, ništa pretjerano).
KAMILICA – cvjetovi kamilice imaju prutuupalno djelovanje. Eterično ulje kamilice pomaže i kod gastritisa i kod hepatitisa, pojačava diurezu putem bubrega, potiče znojenje, pomaže u metabolizmu, kod nadutosti i mučnine. Za razliku od gore navedenih biljaka kamilica je prva biljka koja ima i blago sedativno djelovanje – pomaže nam protiv stresa, nervoze, gladi, smiruje nas i olakšava nam san.
MATIČNJAK – kad sam već kod kamilice odmah ću reći da i eterično ulje melise smiruje i opušta organizam, smiruje bolove i grčeve, olakšava san. Ugodno miriše a čisto (nepatvoreno) eterično ulje melise jedno je od najskupljih na tržištu.
BOROVNICA – listovi borovnice sadrže veću količinu mirtilina, ljekovite aktivne tvari koja regulira razinu šećera u krvi, potiče rad gušterače u lučenju inzulina, potiče kompletni metabolizam.
BOROVICA – plodovi borovice ili kleke su rubefacijens -pojačavaju cirkulaciju i rad bubrega te rad jetre i žuči. Plodove koristim u čaju ili biljnim kapima, a eterično ulje neizostavan je sastojak ulja i krema za masažu protiv celulita tj. za zagrijavanje kože,potkožnog tkiva i poticanje cirkulacije. Boljom cirkulacijom bolje i brže otpremamo sve toksine iz našeg krvotoka tj. iz organizma.
HIBISKUS – cvjetovi hibiskusa uglavnom sadrže voćne kiseline i dosta vitamina C (kao i šipak) .U ovom slučaju bit će nam korigens okusa, mirisa i lijepe crvene boje čaja, a organizmu će dobro doći i vitamin C kao antioksidans.
cure.ba