dijeta (foto:cure.ba)
Želite li smršati i promijeniti način ishrane, zašto ne biste isprobali recept Japanaca koji su poznati po zdravoj ishrani. U stvari, japanska prehrana smatra se jednom od najzdravijih na svijetu, a to je i najvažniji razlog zbog kojeg Japanci prosječno žive duže od ljudi sa Zapada, vitalniji su i duže izgledaju mladje.
Ova dijeta ustvari je kombinacija dvonedjeljne dijete kojoj je cilj promjena navika organizma i ubrzavanje metabolizma, te kasnije održanje ishrane koja je slična onoj kojom se hrane Japanci.
Početna dijeta traje 14 dana i njeni autori obećavaju da bi se u tom razdoblju metabolizam trebao nanovo brže pokrenuti i uspostaviti bolji ritam rada. U te dvije nedjelje zabranjeno je konzumiranje šećera, alkohola, vještačkih sokova, brašna i proizvoda od brašna te samo veoma male količine soli (hrana vam u stvari mora biti na granici s neslanom, ili još bolje potpuno neslana). Preporučuje se da pijete što više vode (u 1L vode možete dodati sok od cijelog limuna). Preporučuje se i lagana fizička aktivnost (šetnja) 30 minuta svaki dan.
Prvi dan (i 13. dan)
Doručak: crna kafa
Ručak: 2 tvrdo kuvana jajeta, kuvani kupus začinjen s malo biljnog ulja, čaša soka od paradajza bez soli
Večera: riba s roštilja ili kuvana
Drugi dan (i 11. dan)
Doručak: crna kafa, parče crnog hljeba
Ručak: riba s roštilja ili kuvana, salata od povrća ili kupusa s malo biljnog ulja
Večera: 200 g kuvane govedine, čaša jogurta
Treći dan (i 8. dan)
Doručak: crna kafa, dvopek (od crnog hljeba)
Ručak: velika pečena tikvica, 2 jabuke
Večera: 2 tvrdo kuvana jajeta, 200 g kuvane govedine, salata od svježeg kupusa s malo biljnog ulja
Četvrti dan (i 9. dan)
Doručak: crna kafa
Ručak: 1 jaje, 3 velike kuvane šargarepe, 15 grama tvrdog sira
Večera: voće
Peti dan (i 10. dan)
Doručak: Svježa šargarepa sa sokom od limuna
Ručak: velika kuvana ili pečena riba, čaša soka od paradajza bez soli
Večera: voće
Šesti dan (i 14. dan)
Doručak: crna kafa
Ručak: pola kuvanog pileta, kuvani kupus ili šargarepa s malo biljnog ulja
Večera: 2 kuvana jajeta, salata od povrća
Sedmi dan (i 12 dan)
Doručak: čaj bez šećera
Ručak: 200 g kuvane govedine, voće
Večera: izaberite večeru iz bilo kojeg dana osim trećeg.
Japanska prehrana
Nije nikakvo čudo da će ishrana koja se temelji na očuvanju dobrog zdravlja i u kojoj se koriste samo zdrave namirnice donijeti poboljšanje u svakom pogledu – i što se tiče mršavljenja, ali i produžavanja života i postizanja boljeg izgleda kože. Japanski narod po pravilu jede ono što je dobro za njih, umjesto nezdrave hrane koja je masna i visokokalorična, pronašli su zanimljive načine na koje mogu spremati tu hranu. Što onda to oni jedu?
Riba za zdravlje – kada pomislite na japansku kuhinju vjerovatno će vam prvo pasti napamet suši, što danas uobičajeno znači smotuljak svježe ribe i pirinča (tradicionalno suši znači pirinač sa sirćetom). Dakle, očigledno je da ovu vrstu kuhinje povezujemo s konzumiranjem ribe u velikim količinama. Riba je odličan izvor omega-3 masnih kiselina, koje su veoma važne za zdravlje srca i mozga.
Manje crvenog mesa – s obzirom da jedu puno ribe i morskih plodova, naprosto nema previše mjesta za crveno meso. Uostalom, ono sadrži zasićene masnoće koje mogu začepiti arterije ako ih se previše konzumira, mogu dovesti do debljanja i srčanih bolesti.
Proizvodi od soje – proizvodi od soje, kao što je tofu, odličan su izvor proteina i imaju veoma malo ili nimalo zasićenih masnoća. Proizvodi od soje takođe smanjuju šanse oboljenja od srčanih bolesti i snižavaju krvni pritisak. Ove namirnice su temeljni dio japanske ishrane, pa biste ih i vi trebali uvrstiti u svoju prehranu.
Velike količine pirinča – kao i u većini azijskih zemalja, ni u Japanu se ne može bez pirinča i on se poslužuje doslovno uz svaki obrok, čak i doručak. S obzirom da je riža niskokalorični ugljikohidrat, ona će vas zasititi, pa nećete imati potrebu da jedete neke druge kalorične namirnice. Za zdraviju varijantu odlučite se za integralni oriz, te isprobajte žitarice kao što su quinoa ili bulgur.
Zdrave tjestenine – japanski soba rezanci su takođe dio nacionalne prehrane, a prave se od integralnog pšeničnog i heljdinog ili samo heljdinog brašna – što pomaže probavnom sistemu. Soba rezanci ne sadrže bijelo brašno, pa su puno zdraviji i imaju više vlakana. Pomažu da se tijelo riješi holesterola.
Velike količine povrća – Japanci jedu jako puno povrća (povrtna supa jede se i za doručak), pripremljenog na jako puno načina – kratko proprženog u woku, kuvanog u supama, poparenog, ukiseljenog, svježeg… Koje je povrće najzastupljenije? Skoro sve – kupus, kineski kupus, šargarepa, luk, poriluk, daikon, spanać, batat, patlidžan, tikve, bambus, lotusov korijen, klice, krastavac, paprika, đumbir, brokula, potočarka, mnoge vrste gljiva (shiitake, matsutake), alge …
Zdravi čajevi – japanski zeleni čak ima mnogo sastojaka korisnih za zdravlje i održavanje vitke linije. On reguliše krvni pritisak, snižava nivo šećera u krvi, pojačava imunitet, snižava holesterol, usporava starenje ćelija, a pomaže i u sprječavanju pojave raka. U stvari, zeleni čaj je trenutno nešto najbliže što imamo eliksiru mladosti i vječnog života.
Zdravi dezerti – Japanci povremeno uživaju u zapadnjačkim dezertima, kao što su sladoled ili kolači, no tradicionalno kod njih se jede voće, i varijacije s voćem – pohovano voće, kompot…
Manje porcije – porcije hrane su manje u Japanu nego li kod nas, u mnogo slučajeva čak upola manje nego na što smo mi navikli, ali to je više nego dovoljno da se najedete i budete siti.
cure.ba