Umjesto da se ukaže na bolje načine kako živjeti zdravije, studija je iskorištena za vraćanje stereotipa o ženama poput onih iz ’50-ih godina”, rekla je Mumford.
Široka istraživanja pokazala su kako današnje žene u Britaniji, u usporedbi sa životom žena prije trideset godina, više vremena provode na poslu, a manje u obavljanju kućanske radinosti.
Taj očiti nedostatak zdravog rada pridonosi epidemiji debljanja, koja zabrinjava liječnike. Početkom ’80-ih prosječna je žena težila samo 64 kilograma, a sada se ta brojka popela na 70 kilograma. Napredak u tehnologiji olakšao je kućanske poslove. Primjerice čišćenje poda metlom sagorijeva 200 kalorija, dočim sjedenje pred kompjuterom pojede tek 70-ak kalorija, piše Net.
Iznenađujuće je, međutim, da danas jedemo količinski više, ali trošimo manje kalorija. Davnih ’50-ih, kada su životi bili teški, jela se i teška hrana. Danas preferiramo jesti zdravije, ali i trošimo manje kalorija.
Poslovi su sve više sjedalačkog tipa, a sportske su se aktivnosti svele na gledanje utakmice na televiziji. Prosječan Britanac dnevno se bavi sportom samo 11,5 minuta!
dr. Melanie Luhrmann, Royal Halloway Sveučilište u LondonuFoto: Royal Holloway University
“Naše istraživanje prije svega ukazuje kako vrsta hrane nije jedini uzrok pretilosti. Potrošnja kalorija i tjelesna aktivnost također su važni faktori, kada govorimo o razlozima pretilosti”, rekla je znanstvenica Melanie Luhrmann za Daily Mail.
Velika Britanija prva je na popisu zemalja sa najviše pretilih osoba u Europi. Svaka četvrta odrasla osoba je pretila.
cure.ba